AB: ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkmasından dolayı üzgünüz

  • 06 Mart 2019
  • 977 kez görüntülendi.
AB: ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkmasından dolayı üzgünüz

Avrupa Birliği, dün yayınladığı bildiride, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekilmesinden dolayı üzgün olduklarını bildirdi.

Avrupa Birliği, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun İran’ın nükleer faaliyetlerinde, nükleer anlaşmaya tam bağlı kaldığına dair 14. raporuna ilişkin yayınladığı bildiride, ‘İran, nükleer anlaşmaya bağlı kaldığı sürece AB de, nükleer anlaşmada kalacaktır’ ifadesine yer verildi.

Bu arada sözkonusu bildiri, başta Türkiye olmak üzere Kuzey Montenegro Cumhuriyeti, Montenegro, Sırbistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Norveç gibi ülkeler tarafından desteklendi.

Avrupa Birliği bildiride, nükleer anlaşmanın bütün taraflarından nükleer anlaşmaya tam bağlı kalmalarını istedi.

(Bu arada İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Erakçi, Avrupa’nın nükleer anlaşmayı korumak için adım atması ve bedel ödemesi gerektiğini belirtti. Alman diplomat Phillip Ackermann’la Tahran’daki görüşmesinde Erakçi, “Nükleer anlaşmayı korumak için siyasi kararlılık yeterli değildir. Avrupa nükleer anlaşmayı korumak için adım atmalı ve bedel ödemelidir.” dedi.

Avrupa Birliği’nin (AB) İran’la ticareti için tasarladığı Özel Ödeme Aracı’nın (Special Purpose Vehicle-SPV) ivedilikle uygulamaya konulmasının önemine işaret eden Erakçi ayrıca Almanya’nın İran’daki özel hava yolu şirketi Mahan Air’e getirdiği uçuş yasağını kaldırmasını istedi.)

Bilindiği gibi Amerikan başkanı 8 mayıs 2018’de Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıktığını bildirmiş ve İran’a yönelik askıya alınan yaptırımların başlayacağını duyurmuştu. Ama Trump’ın bu kararı uluslararası toplumda büyük tepki topladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.