ABD halkı: Başımıza gelen felaketlerin sorumlusu Trump!

  • 28 Ocak 2019
  • 1.178 kez görüntülendi.
ABD halkı: Başımıza gelen felaketlerin sorumlusu Trump!

Amerika’da yeni bir ankete göre, halkın büyük bir çoğunluğu hükümetin bir aydan fazla süredir kısmen kapalı oluşundan ABD Başkanı Donald Trump’ı sorumlu tutuyor.

Başkan Trump’a kamuoyu desteği oranı da hükümetin kapanmasının ardından 2016 yılında başkanlığa seçilmesinden bu yana en düşük seviyelere geriliyor.

Associated Press haber ajansıyla Chicago Üniversitesi araştırma merkezi NORC’un ortaklaşa hazırladığı anketin sonuçları Amerikalılar’ın sadece yüzde 34’ünün Trump’ın başkan olarak performansını onayladığını gösteriyor. Her ne kadar Cumhuriyetçiler’in yüzde 80’i hala Trump’ın kararlarını onaylıyor olsa da, tüm farklı gruplar arasında Trump’a destek verenlerin oranı geçen ay yüzde 42’yken, hükümetin kapanmasının ardından şu ana kadarki en düşük seviyeye yaklaştı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Başkanların halktan gördüğü destek oranlarını ölçen uluslararası araştırma şirketi Gallup anketlerinin geçmişine bakıldığında da, Trump’ın başkanlığı esnasında şu ana kadar kamuoyu desteği oranı yüzde 50’nin üzerine çıkmayan tek ABD başkanı olduğu görülüyor.

HALKIN YÜZDE 60’I TRUMP’I SORUMLU TUTUYOR

16-20 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılan AP-NORC anketinin sonuçlarına göre, Amerikalılar’ın yüzde 65’i hükümetin kısmen kapanmasının ve 800 binden fazla federal çalışanın bir aydır ücretlerini alamıyor olmasının büyük bir sorun olduğu görüşünde. Bu durumdan Trump’ı sorumlu tutanların oranıysa yüzde 60.

Yasadışı göçmenlerin ABD’ye girişini ve uyuşturucu kaçakçılığını engellemek için ABD-Meksika sınırına duvar örülmesini ve bunun için Kongre’den ilk aşamada 5,7 milyar dolar bütçe isteyen Başkan Trump, ankete göre, duvarın gerekliliği konusunda halkı henüz ikna edebilmiş görünmüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.