ABD’nin Venezuela askerleriyle doğrudan teması ortaya çıktı

  • 09 Şubat 2019
  • 2.137 kez görüntülendi.
ABD’nin Venezuela askerleriyle doğrudan teması ortaya çıktı

Haber kaynakları, Beyaz Saray yetkililerinin Maduro yönetimine karşı darbe amacıyla Venezuela askerleriyle doğrudan temas kurduğunu bildiriyor.

Beyaz Saray’da görevli bir yetkili, ABD’nin Karakas’a karşı yeni tur yaptırımlar hazırlamakta olduğunu, ayrıca Beyaz Saray’ın Venezuela’da ordu mensubu bazı isimlerle doğrudan temas kurarak, onlardan Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya desteklerine son verip, muhalefet lideri Juan Guaido’ya katılmalarını istediğini belirtti.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro dün yaptığı konuşmada, ülkesine ABD ve bölgedeki ülkelerce yöneltilen askeri tehditlere ilişkin, “Eğer Venezuela patates ya da muz üretseydi, emperyalist kasırganın içinde olmazdı. Şunu kabul edelim ki bir ABD imparatorluğu var ve gözlerini Venezuela halkının zenginliklerine dikmiş durumda.” değerlendirmesinde bulundu.

Maduro, başkent Caracas’taki devlet başkanlığı sarayı Miraflores’te düzenlenen basın toplantısında, ülkesindeki siyasi krize, ABD ve bölge ülkelerinin askeri tehditlerine, insani kriz iddialarına ve ekonomik yaptırımlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD ve bazı bölge ülkelerinin, Venezuela’ya yönelik askeri tehditlerinin, ülkesinin petrol, maden ve diğer zenginliklerini kontrol etme isteğinden kaynaklandığını anlatan Maduro, şunları kaydetti:

“Eğer Venezuela patates ya da muz üretseydi, emperyalist kasırganın içinde olmazdı. Şunu kabul edelim ki bir ABD imparatorluğu var ve gözlerini Venezuela halkının zenginliklerine dikmiş durumda. Bizi aşağıda, arka bahçesi olarak görüyor ve bizim zenginliklerimizi istiyor. Venezuela’da güç sahibi olmak için de bütün bu baskıyı oluşturuyor. Bu yüzden onlar seçim değil, darbe istiyorlar.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.