Aden Halkının BAE Aleyhindeki Gösterileri

  • 09 Mart 2019
  • 1.003 kez görüntülendi.
Aden Halkının BAE Aleyhindeki Gösterileri

Yemen’in Güneyinde yer alan Aden kentinde son altı günde Birleşik Arap Emirlikleri güçlerinin bu bölgedeki varlığı aralıksızca halk tarafından protesto edildi.

Birleşik Arap Emirlikleri Suudi Arabistan ile beraber Yemen aleyhinde savaş açan Koalisyonun iki önemli üyeleridir.
Suudi Arabistan ve BAE Yemen’in Güney bölgelerinin büyük bir kısmını işgal etmişlerdir. Aden kentinde yapılan gösteriler ise Yemen’in Güneyinde BAE’ne karşı düzenlenen ilk protesto gösterileri değildir. Daha önce de Aden halkı Abu Dabi Veliahdı kontrolündeki gizli hapishanelere itiraz hedefi ile gösteriler düzenlemişti. Hadramut ve Aden şehirleri ahalisinin de aralarında olan Yemen’in Güney halkı akrabalarının bir çoğu ise Muhammed bin Zayed’in Yemen’deki gizli hapishanelerinde  tutsaktırlar.
El-Haliç Online Gazetesi bu hususta Yemen’in Güneyinde Birleşik Arap Emirlikleri kontrolünde olan 27 hapishanenin var olduğuna değinerek BAE askerlerinin bu zindanlarda tutuklanan Yemenlileri işkence ederek cinsel tacizde bulunmalarını yazdı.
Yemen Güneyindeki halkın ekonomik ve geçim koşullarındaki kaos ve ayrıca bu bölgelerdeki güvenliğin yok olması, son aylarda bu bölgenin insanlarının BAE ve Suudi Arabistan karşıtı gösterilerinin bir başka nedenidir.
Suudi elebaşlığındaki Koalisyonu son dört yılda Yemen’in Güney bölgelerinde kontrolü ele geçirerek sürekli yaptığı  geniş çaplı saldırıları ile bölgede geniş çapta güvensizliğe sebep olurken, ailelerinin ekonomik yapısını yok edecek kadar bozmuştur. Yemenli protestocular ortaya çıkan kaos,  vatandaşların hayatını cehenneme dönüştüren ve onları öldürüp mallarını talan eden silahlı grupların desteklenmesinden işgalci güçlerin sorumlu olduğunu belirtiyorlar.
Bunlara ilaveten BAE ve Suudi Arabistan güçlerinin Yemen’in güneyindeki askeri işgal varlıkları bu ülkenin egemenliğinin de ayaklar altına alınması demektedir. Yaşanan ihlal ise aslında işgalcilik demektir. Bu konu ise Yemen halkının ülkenin güneyindeki protestolarına sebebiyet vermiştir.
Bu arada Birleşik Arap Emirliklerine bağlı işgalci güçlerin Yemen’in güneyinde İhvan hareketine bağlı dini ulema ve cemaat imamlarına suikast düzenlemesi, halk gösterilerinin oluşumunda önemli bir etken olmuştur.
Yemen Güney kesimi liderlerinden ve aynı zamanda Yemen Milli Diyaloglar Komitesi üyesi olan Ali el-Cubeyri bu hususta yaptığı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı güçlerin şimdiye dek 32 din alimine suikast düzenlediklerini açıkladı. Ali el-Cubeyr ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’nin IŞİD’in komutanlarından “ Ebubekir el-Zahri’yi Irak’tan Yemen’e getirdiğini, böylece Yemen’de kaos ortamını daha da yoğunlaştırarak BAE güçlerinin Yemen’de kalmasına bahane oluşturmak istediğini açıkladı.
Fakat tüm bunlara rağmen Yemen Güneyinde halk itirazlarına yol açan en önemli sebeplerden biri, BAE ve Suudi Arabistan’a bağlı işgalci güçlerin Yemen halkı aleyhinde işedikleri cinayetlerdir. Son altı günde Aden’de düzenlenen protesto gösterileri ise BAE desteğini arkasına alan sözde terörizm ile mücadele güçlerine bağlı silahlı unsurların bir genci katletmesi ile başladı. Söz konusu gencin öldürülmesinin nedeni ise, Birleşik Arap Emirlikleri paralı askerlerinin bir çocuğa tacizlerini anlatması idi.
Aslında bölgedeki halkın gösteriler düzenleyerek, Suudi Arabistan ve BAE işgalci askerlerinin Aden ve Yemen’in güneyindeki diğer kentlerden ve bölgelerden çıkmalarını istemesini, bölgede yaşanan durum ve BAE ve Suudi Arabistan askerlerinin Yemen’in güneyinde cinayetler işlemeleri çerçevesinde değerlendirmek gerekiyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.