Al-i Habib: Gıda ve ilacı silah olarak kullanmak insanlık aleyhine suçtur

  • 16 Kasım 2018
  • 709 kez görüntülendi.
Al-i Habib: Gıda ve ilacı silah olarak kullanmak insanlık aleyhine suçtur

İran’ın BM nezdindeki Büyükelçisi İshak Al-i Habib, bir ülke aleyhine ilaç ve gıdayı silah olarak kullanmanın insanlık aleyhine cinayet olduğunu belirterek, tahrip edici bir gücün İran aleyhine ekonomik savaş çıkararak İran’ın insan hakları konusundaki çabalarını yarım bırakmak istediğini söyledi.

Al-i Habib BM 3. Komitesinde İran aleyhine Kanada’nın verdiği tasarı oylanmadan yaptığı konuşmada bu konuyu ifade etti.

Al-i Habib, son 100 yılda İranlıların insan hakları ve demokrasinin yükseltmesi için çaba sarf ermesinden bu yan bu tasarının arkasında olan tahrip edici güçlerin bu çabaların boşa çıkarılması için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Al-i Habib, 1953 yılında İran’da yapılan askeri darbe, diktatörlük rejimine destek vermek, 1980 yıllarında İran aleyhinde savaşa destek vermek, Saddam’a İran’da kullanmak için kimyasal silah temin etmek, İran yolcu uçağının düşürülmesi, terörist gruplarla işbirliği ve İran aleyhinde 2231 nolu BM Güvenlik Kararına karşı ekonomik savaş ilanın bu politikaların sadece bir kaçını oluşturduğunu söyledi.

1953 yılından bu yana, bu ülkelerin hatta bir gün bile İranlılara işkence uygulamadıklarının olmadığını ve aslında insan hakları ve demokrasinin en büyük düşmanlarının bunları milletler aleyhine dış politika aracı olarak kullananlar olduğunu söyledi.

Bu ülkeler için kurbanların bile eşit olmadığını ifade eden AL-i İshak, bu ülkeler için iyi veya kötü kurbanlar olduğunu hatta bu ülkelerin teröristleri en üst düzeyde ağırladıklarını bile söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanının 7 Kasım’da bir mülakatta utanmadan tüm İranlıları aç bırakmakla tehdit ettiğini ifade eden Al-i Habib, gıda ve ilacı bir ülke aleyhine silah olarak kullanılmasının insanlık aleyhinde cinayet olduğunu söyledi.

Batılı ülkelerin insan hakları konusundaki ikili politikalarını eleştiren Al-i Habib, Kanada hükümetinden yerel halka uyguladıkları zulümler ve ekonomik olarak ülkelerini dolandırıp o ülkeye kaçanlara kucak açtığı için eleştirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.