Amerikalı senatör: Trump’ın nükleer anlaşmadan çıkma kararı aptalcaydı

  • 17 Şubat 2019
  • 1.040 kez görüntülendi.
Amerikalı senatör: Trump’ın nükleer anlaşmadan çıkma kararı aptalcaydı

Amerikan senato meclisi üyesi Tim Kaine, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çıkma kararını aptalca niteleyerek, bu kararın gerçekte Obama’ya olan kıskançlık yüzünden alındığını söyledi.

Tim Kaine, ABD başkanı Mike Pence’nin Avrupa ülkelerini nükleer anlaşmadan çıkmaya davetine de tepki göstererek, ”Avrupa’nın barışçı taahhütlerine bağlı kalmasının memnuniyet vericidir’ dedi.

Bilindiği gibi Pence, geçen perşembe günü Varşova’daki İran karşıtı oturumda Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşmadan Amerika gibi çıkmalarını istemiş ama Avrupa ülkeleri bu isteği derhal reddetmişler ve böylece Amerika bir daha inzivada kalmıştı.

AB dış siyaset sorumlusu Mogherini, Münih Güvenlik Konferansı kulisinde yaptığı açıklamada, Amerika’nın bütün baskılarına rağmen nükleer anlaşmaya bağlılıklarını sürdüreceklerini söyledi.

Bilindiği gibi Trump geçen yıl 8 mayıs tarihinde, nükleer anlaşmadan çıktığını bildirmiş ve hemen İran’a yönelik daha önce askıya alınmış yaptırımların da kaldırıldığını belirterek, İran’a yeni yaptırımların yürürlüğe geçirileceğini ilan etmişti ama dünya ülkelerinin çoğunun ABD’nin bu kararına tepki göstermesinin arından Amerika, İran’a yönelik yaptırımlarda 8 ülkeyi muaf tutmak zorunda kalmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.