Amerikalı senatörün Pompeo’nun İran’ı suçlamasına tepkisi

  • 15 Eylül 2019
  • 469 kez görüntülendi.
Amerikalı senatörün Pompeo’nun İran’ı suçlamasına tepkisi

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun S. Arabistan’ın petrol tesislerine düzenlenen saldırıdan İran’ı sorumlu tutması Amerikalı senatör Chris Murphy’nin tepkisi ile karşılaştı. Murphy bu tutumu akılsızlık niteledi.

Amerikalı demokrat senatör Chris Murphy Pazar günü twitter hesabında Amerika Dışişleri Bakanı Pompeo’nun İran karşıtı tutumunu eleştirerek, bu meseleleri sorumsuzca basite indirgeme ve savaşlara girme biçimi akılsızlık olduğunu belirtti.

Murphy, Suud rejimi Yemen halkına saldırdığını, onlar da karşılık verdiklerini kaydetti.

Murphy ayrıca Amerikalı cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham’ın İran karşıtı tweetini reddederek şöyle yazdı:

Gelin samimi olalım, S. Arabistan ile Yemen arasında bir savaş sürüyor ve Suud rejimi Amerika’nın yardımları ile her gün Yemen’i bombardıman ediyor.

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo S. Arabistan’ın Aramco firmasına ait petrol tesislerine düzenlenen saldırıdan İran’ı sorumlu tuttu.

Yemen ordusu ve Ensarullah hareketine bağlı 10 İHA Cumartesi günü S. Arabistan’ın Aramco firmasına ait iki petrol rafineriini vurdu. Bu operasyon S. Arabistan’ın petrol üretiminde ciddi sıkıntı yarattığı belirtti.

Yemen silahlı kuvvetleri bu operasyonu Suud rejimi ve müttefiklerinin dört yıldır Yemen milletine karşı işledikleri cinayetlere tepki olarak düzenlediklerini duyurdu.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.