Amerika’nın Direniş Aleyhindeki Psikolojik Savaşına Irak’tan Tepki

  • 08 Mart 2019
  • 878 kez görüntülendi.
Amerika’nın Direniş Aleyhindeki Psikolojik Savaşına Irak’tan Tepki

Irak Nuceba Hareketi Sözcüsü  açıklamasında ” Amerika’nın bu hareketi yaptırıma tabi tutması psikolojik bir savaş olarak gerçeklerin sahasında bir değişikliğe yol açamayacaktır” ifadelerini kullandı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı son zamanlarda Irak Nuceba Hareketini terör grupları arasına alıp bu İslami Direniş grubuna ve genel sekreteri Şeyh Ekrem El-Kabi’ye yönelik yaptırımlar uygulayacağını duyurdu.

El-Nuceba İslami Direniş Hareketi Irak’taki halk gönüllü güçleri örgütü olan Haşdi Şabi’nin alt bölümlerinden olup 2014 yılında Irak Şiilerinin büyük mercii Ayetullah Sistani’nin fetvası ile kurulan bir gruptur.

Bu hareket özellikle de Suriye ve Irak’ta IŞİD terör örgütü ile mücadelede eksen bir rol oynadı.

Amerika hükümeti IŞİD’in Irak’taki askeri varlığının bitmesinin duyurulmasından beri Irak’ın İslami Direniş gruplarını zayıflatmak ve yoldan kaldırmak için elinden geleni yapıyor. Washington ve Baasçı gruplar ve Suudilerin Haşdi Şabi’yi dağıtma ve bu örgüte bağlı alt grupları yaptırıma tabi tutmaları yönündeki çabaları ise Irak halkı ve hükümetinin tepkileri ile şimdiye dek sonuçsuz ve başarısız kalmıştır.

IŞİD terör örgütünün yenilgiye uğratılması ve bu örgütün 2017 yılında Irak gönüllü halk güçleri ve ordusu tarafından son üslerinin de geri alınmasının ardından Iraklı siyasetçiler Amerikan askerlerinin Irak’tan çıkması konusuna vurgu yapmaya devam ediyor.

Halbuki Amerika kendine bağlı unsurları işbaşına getirmek hedefi ile Irak siyasi sürecini etkilemek yönündeki projelerinin başarısız olması ile alternatif bir proje olarak Amerika güçlerinin yeniden Irak’ta dizilişi yönünde Irak direniş güçlerine karşı psikolojik bir savaş uygulama siyasetini izlemeye başlamıştır.

Ameriika ortam hazırlamak ve gerçekleri saptırmak sureti ile fitneci hedeflerine ulaşmak için Haşdi Şabi gibi Irak’ın savunma erkanlarını sarsmak ve zayıflatmak istiyor.

Buna esasen  Trump’ın sözde Amerikan güçlerini Suriye’den çekme kararının ardınan kimi kaynaklara göre bu güçlerin bir kısmı Irak’a sevk edilmiş, böylece Amerika’nın Irak’taki askeri varlığı takviye edilmiştir. Bu gerçek ise Amerika’nın bölgedeki yeni ve tehlikeli oyununun göstergesidir.

Amerika aşamalı ve koşullar altında Suriye’den göstermelik olarak  çekilme projesi çerçevesinde ortam hazırlayarak Irak gibi bölge ülkelerindeki istikrarsızlığı arttırmak ve yeni müdahaleler ve savaşlara yol açma niyetindedir.

Amerika’nın Irak bağımsızlığı ve egemenliğini ihlal etme girişimlerinin daha da şiddetlenmesi ülkenin egemenliği ve bağımsızlığının korunmasına vurgu yapan Iraklılar özellikle de Direniş gruplarının ağır eleştirilerine neden oldu.

Irak Direniş gruplarının Amerika’nın yeni komplolarına karşı tepkileri ve itirazlarından dolayı Amerika da Direniş cephesine karşı intikamcı bir tavırla tepki göstermek istemesi çerçevesinde ithamlar ve ortam hazırlamalar ile bu nüfuzlu ve halka dayanan grupları marjinalleştirme niyetindedir.

Washington Irak’taki güvenliğin sağlanmasını Amerika’nın bu ülkedeki varlığına bağlı göstermeye çalışmaktadır. Çünkü Amerika yerli güçlerin güvenlik oluşturması sürecini kendi çıkarlarına aykırı olarak görmektedir.

Amerika’nın bir diğer kaygısı da Haşdi Şabi’ye bağlı siyasi grupların Irak siyaset arenasındaki günden güne artan konumudur. Bu çerçevede son parlamento seçimlerinde “El-Nasr” listesi “Sairun” listesinden sonra Irak Parlamentosunda en çok kürsüyü kazanmayı başardı.

Böyle bir ortamda Amerika Haşdi Şabi gibi direniş kollarını marjinalleştirmek sureti ile bu grupların Irak siyaseti yapısındaki rol üstlenmelerini engellemek peşindedir.

Amerika’nın bu gruplar aleyhindeki hasmane tutumları şimdiye dek sonuçsuz kalmıştır. Çünkü bu halk örgütleri performansları ve hüviyetlerinden dolayı halk arasında popülerlikleri yüksek olup ayrıca 2016’da Irak Parlamentosunda onaylanan Haşdi Şabi’nin içişleri bakanı ve Irak silahlı kuvvetleri komutanlığının bir alt bölümü olarak sayılması ile hukuksal açıdan da meşruiyete sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.