Avrupa İran ile özel mali mekanizması yürürlüğe girdiğini resmen ilan etti

  • 01 Şubat 2019
  • 1.101 kez görüntülendi.
Avrupa İran ile özel mali mekanizması yürürlüğe girdiğini resmen ilan etti

Avrupa, aylar sonra bu akşam yaptığı açıklamada, İran ile özel ticari mekanizmanın yürürlüğe girdiğini ilan etti.

Almanya, Britanya ve Fransa dışişleri bakanları Heiko Maas, Jeremy Hunt ve Jean-Yves Le Drian, Romanya’nın başkenti Bükreş’te AB dışişleri bakanlarının oturumu ardından yayınladıkları ortak bildiride, İran ve AB arasında INSTEX olarak bilinen özel mali mekanizmanın resmen yürürlüğe girdiğini duyurdular.
Bildiride Almanya, Britanya ve Fransa’nın BMGK tarafından 2231 sayılı kararı ile onaylanan Bercam nükleer anlaşmanın korunması bağlamında devam eden çalışmaları ve azimleri doğrultusunda, INSTEX (Instrument in Support of Trade Exchanges) olarak bilinen özel mali mekanizmanın kurulduğu ilan edildi.
Almana, Britanya ve Fransa dışişleri bakanları INSTEX’in İran ve Avrupalı işadamlarının meşru ticaretini kolaylaştırmak için özel bir mekanizma olduğunu belirterek, ülkelerinin “ticari ilişkileri destekleyen aracı-INSTEX’in” çalışması için etkin ve şeffaf bir kurumun oluşturulması için çalışacağını vurguladılar.
INSTEX kurumu Fransa’da tescil edildi ve bir Alman bankacı Per Fischer tarafından yönetilecek. Şirkete ortak olan Almanya, Fransa ve İngiltere gelecekte diğer Avrupa Birliği ülkelerinin de bu projeye katılmasını ümit ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.