Ayetullah Tashiri: Takrib, İslamî vahdetin ön hazırlığıdır

  • 24 Kasım 2018
  • 536 kez görüntülendi.
Ayetullah Tashiri: Takrib, İslamî vahdetin ön hazırlığıdır

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei’nin İslam dünyası işleri danışmanı Ayetullah Muhammed Ali Tashiri, İslam dünyasının siyasi partileri İslamî mezheplerin takribinde önemli rol ifa ettiklerini, takrib ise İslamî vahdetin ön hazırlığı sayıldığını belirtti.

Cuma günü Tahran’da düzenlenen “siyasi partilerin ve aktivistlerin mezhepsel ihtilafların azalmasında ve Filistin ülküsüne destekte rolü” başlıklı oturumda konuşan Ayetullah Tashiri, uluslararası İslamî mezhepler takrib kurumu evrensel bir forum olduğunu ve çeşitli uluslararası kurum ve kuruluşlarla iyi irtibat kurmaya çalıştığını kaydetti.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei’nin İslam dünyası işleri danışmanı Ayetullah Tashiri, İslam dünyasının siyasi partileri İslamî mezheplerin takribinde önemli rol ifa ettiklerini ve takrib düşüncesini İslam dünyasında yaygınlaştırabileceklerini vurguladı.

Bazı cahillerin ihtilafları İslam dünyasında vahdeti engelleme malzemesi yaptığını kaydeden Ayetullah Tashiri, takrib ise İslamî vahdetin ön hazırlığı sayıldığını belirtti.

Uluslararası İslamî mezhepler takrib kurumunun kurucu heyeti Başkanı Hüccetülislam Seyyid Rıza Takavi de oturumda yaptığı konuşmada siyasi partilerin İslamî uyanış sürecine yardımcı olmaları gerektiğini belirterek, siyasi partilerin Filistin, Yemen ve Bahreyn’de mazlum milletlere destek vermeleri ve direnişin hedeflerinin gerçekleşmesine hizmet etmeleri gerektiğini vurguladı.

Oturumda Lübnan Hizbullah hareketi genel sekreter yardımcısı Şeyh Naim Kasım da yaptığı konuşmada İslam dünyasında vahdetin kaynağı küresel istikbar ve siyonist rejim İsrail ile mücadele olduğunu belirterek, küresel istikbar ve siyonist rejimin işgalciliğine karşı direnmek önemli bir hedef olduğunu, bu hedef İslamî siyasi partileri bir noktada toplayabileceğini belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.