Behram Kasımi: ABD istediği sonucu elde edemeyecek

  • 21 Kasım 2018
  • 726 kez görüntülendi.
Behram Kasımi: ABD istediği sonucu elde edemeyecek

İran, aralarında Merkez Bankası üst düzey yöneticileri ile Rus ve İranlı şirketlerin de olduğu 5 kişi ve 4 kuruluşa ABD tarafından ‘terör finansmanı’ gerekçesiyle yaptırım getirilmesine tepki gösterdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, yaptığı yazılı açıklamayla ABD’nin yeni yaptırım kararlarını kınadı. Kasımi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Gerçek ve tüzel kişilere karşı uygulanan bu mantıksız ve sonuçsuz yaptırımları tasarlayan ve uygulayanlar kesinlikle istedikleri sonucu elde edemeyecekler.”

ABD Hazine Bakanlığı, dün Rus devletine ait bir şirketin ve İranlı yetkililerin aralarında bulunduğu 5 kişi ve 4 kuruluştan oluşan “gayrimeşru petrol ağının”, terör finansmanı nedeniyle yaptırım listesine alındığını duyurmuştu.

Tahran yönetiminin, yaptırım listesine alınan Rus şirketlerle birlikte çalışarak Suriye hükümetine petrol sağladığı iddia edilen açıklamada, Esed rejiminin petrol karşılığında İran Devrim Muhafızları Ordusu, Hizbullah ve Hamas’a milyonlarca dolar transfer ettiği öne sürülmüştü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.