Cevad Zarif: Amerika ile nükleer mesele tekrar müzkere edilmeyecek

  • 23 Kasım 2018
  • 822 kez görüntülendi.
Cevad Zarif: Amerika ile nükleer mesele tekrar müzkere edilmeyecek

İran dışişleri bakanı Zarif, Bercam nükleer anlaşmasına destek vererek, Amerika ile nükleer meselenin tekrar görüşülmesinin Tahran için söz konusu olmadığını belirtti.

Roma’da bulunan dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif yaptığı konuşmada Amerika’nın İran ile nükleer çalışmalar konusunda yeni görüşmelerin yapılması için çalışmalarına tepki olarak, Bercam nükleer anlaşmanın “iyi bir anlaşma” olduğunu, İran İslam cumhuriyetinin Amerika ile kendi nükleer çalışmaları hakkında artık müzakere etmeyeceğini söyledi.

Zarif İran İslam Cumhuriyetinin dünyanın 6 ülkesi ile 12 yıl süren müzakere sonucunun Bercam nükleer anlaşma olduğuna işaretle, dünyada güvenliğin sağlanması için yatırım yapma sırasının Avrupa ve Bercam’ın diğer üyelerinde olduğunu söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti nizamı ve İran halkı ile bazı düşmanlıklara değinen Zarif, İran’ın islam inkılabından sonra 40 yıl değil hatta 7 bin yıl bile dayandığını ve dayanacağını belirtti.

Muhammed Cevad Zarif İran ve İtalya tarihinin bazı iddiacı ülkelerin ömründen çok daha fazla olduğuna işaretle, “bu yüzden zorbalığı kabul etmiyoruz zira hiçbir gücün daimi olmadığını biliyoruz” dedi.

İran dışişleri bakanı Arabistan ve bazı bölge ülkelerinin Saddam, IŞİD, Taliban ve Nusra cephesine verdikleri desteğe değinerek, bu ülkelerin bölgesel siyasetleri ve davranışlarını değiştirmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.