Cevad Zarif: İran, Suriye’de krizin siyasi çözümünü destekliyor

  • 20 Kasım 2018
  • 892 kez görüntülendi.
Cevad Zarif: İran, Suriye’de krizin siyasi çözümünü destekliyor

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Türkiye ve Rusya ile Suriye meselesindeki iş birliğimizden memnunuz” açıklamasında bulunarak, Tahran’ın Suriye krizinin siyasi çözümünün takip edilmesini desteklediğini vurguladı.

Fransız Le Figaro gazetesine röportaj veren İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran’ın dış politikası hakkında açıklamalarda bulundu.

Amerika’nın İran’a uyguladığı yaptırımları değerlendiren Zarif, “Amerika tüm komşularımızı bizi boykot etmeleri için zorluyor. Öte yandan bunun pek işe yaramadığını görüyoruz” ifadelerini kullandı. Rusya’nın da aynı sorun ile mücadele ettiğini belirten Zarif, “Rusya bizim en önemli politik ve ticaret ortağımız. Onlar bizi anlıyorlar çünkü onlar da Amerika’nın yaptırımlarının kurbanı“ dedi.

Suriye’deki asıl amaçlarının bölgenin teröristlerden temizlenerek istikrarının sağlanması olduğunun altını çizen Zarif, “Türkiye ve Rusya ile Suriye meselesindeki iş birliğimizden memnunuz” şeklinde konuştu.

Zarif ayrıca, Amerika’nın İran’ın komşu ülkelerinden İslam Cumhuriyeti’ne boykot yapmalarını istemeye çalıştığını, ancak bu girişimlerin işe yaramadığını vurguladı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.