Cezayir’de protestolar yayılırken Buteflika Cezayir’e döndü

  • 11 Mart 2019
  • 870 kez görüntülendi.
Cezayir’de protestolar yayılırken Buteflika Cezayir’e döndü

Cezayir’de 5. kez aday olmasına yönelik protestolar artarken Buteflika’nın çok sıkı güvenlik tedbirleri altında Cezayir’e döndüğü ifade ediliyor.

Reuters, 20 yıldan uzun süredir ülkeyi yöneten Buteflika’nın dün çok sıkı güvenlik önlemleri altında ülkeye döndüğünü bildirdi.

Haber kaynakları, havalimanı ile Buteflika’nın ikametgahı arasında  ordu ve polisin çok sıkı güvenlik önlemi aldığını bildirirken muhalefetin protestolarının da devam ettiği anlaşılıyor.

Bölge kaynakları Buteflika’yı 24 Şubat’ta İsviçre’ye taşıyan Cezayir uçağının dün gece  iniş yaptığını bildirdi.

2014 yılında felç geçiren ve bu tarihten itibaren halka açık alanlarda pek fazla gözükmeyen Buteflika’nın 5. kez adaylığı tepkilere neden olmuş, ülkede protesto gösterileri başlamıştı.

Son 10 gündür devam eden protestolar aralıksız devam ediyor. Dün de lise ve üniversite öğrencileri farklı kentlerde yürüyüş düzenlerken pek çok kurumda işçiler greve gitti.

Hükümete bağlı çok sayıda şirketin bulunduğu başkentin en büyük sanayi bölgesinde ise işçiler Buteflika’nın adaylığını protesto için greve gitti.

Protestolar kapsamında, başkentin doğusundaki El-Muhammediyye bölgesinde bulunan Cezayir Telecom merkez binasının çalışanları iş bıraktı. Ülkede elektrik ile gaz üretimi ve pazarlamasını tekelinde bulunduran hükümete bağlı Sonelgaz’ın başkentteki bir şubesinin çalışanları da greve katıldı.

Öte yandan, Cezayir banliyö treninin doğu, batı ve güney hatlarında da seferler yapılmadı. Cezayir, Bicaye ve Annabe Limanlarının işçileri de greve katılanlar arasında yer aldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.