El-Hayye: Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşlerimiz Devam Edecek

  • 01 Aralık 2018
  • 902 kez görüntülendi.
El-Hayye: Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşlerimiz Devam Edecek

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi Halil El-Hayye, Büyük Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşlerinin hedeflerini gerçekleştirinceye kadar devam edeceğini, Gazze üzerindeki ablukayı hafifletmesi için arabulucular üzerinden işgalciyle yapılan görüşmelerin ise devam ettiğini belirterek, Filistin Yönetimi’nin Gazze’ye uyguladığı yaptırımları kaldırması gerektiğini söyledi.

Dün Filistin Halkıyla Dayanışma Cuması faaliyetlerine katıldığı sırada Filistin Enformasyon Merkezi’ne yaptığı özel açıklamada El-Hayye, “Uzlaşı milli bir görev ve sorumluluktur.  Mısır’da ulusal tutum ve ilkelere bağlı kaldığımızı anlattık. 2011 anlaşmasına göre ulusal birliğe varma ihtiyacımızı ifade etik. Ancak uzlaşı ve milli birlik için Mısır’a giderken Gazze’ye hâlâ yaptırımların uygulanması mantıklı değil. Mısır, Filistinli grupların acilen milli birlik hükümetinin ve ulusal meclisin kurulması, Filistin halkının tercihini ortaya koyması için seçimlerin yapılması gerektiği konusundaki görüşünü Filistin Yönetimi’ne iletti. Her şeyden önce yaptırımların kaldırılması gerekir. Çünkü bu Filistin halkının talebidir” dedi.

Fetih’in kartları birbirine karıştırma girişimini reddeden El-Hayye, “Görülüyor ki bu Fetih’in hoşuna gitmiyor. O medya üzerinden sataşmalarla Filistin içi bazı sorunları alevlendirerek kartları karıştırmak istiyor. Biz de “Medya üzerinden tartışma ve kapışma istemiyoruz” diyoruz. Fetih daha önce imzaladığımız anlaşmaya göre uzlaşıya varmaya hazır ise, biz de hazırız” ifadesini kullandı.

İşgal rejiminin kuşatmayı hafifletme hususunda ağır davranmasına da değinen El-Hayye, işgalcinin Mısır, Katar ve BM’nin girişim ve arabuluculuğuyla yapılan anlaşmaya bağlı kalmak zorunluluğunun olduğunu hatırlatarak, yürüyüşlerin devam ettiğini, kuşatmanın son bulacağı ana kadar yürüyüşleri kendilerinin idare edeceğini kaydetti.

30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşlerinde işgal güçlerinin gerçek mermi, plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba kullanması sonucu 247 kişi şehit olurken, 500’ü ağır 22 binden fazla kişi de yaralandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.