Emir Abdullahian: Amerika İran karşıtı konsensüs sağlayamaz

  • 16 Haziran 2019
  • 585 kez görüntülendi.
Emir Abdullahian: Amerika İran karşıtı konsensüs sağlayamaz

İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Kurmayı Hüseyin Emir Abdullahian, Amerikalı yetkililer Umman denizinde petrol tankerlerinin yaşadığı hadisenin ardından İran İslam Cumhuriyeti karşıtı küresel konsensüs sağlamaya çalıştıklarını, fakat başarılı olamadıklarını belirtti.

Cumartesi günü bir TV programına katılan Emir Abdullahian, bölgenin şimdiki durumu Amerika Başkanı Donald Trump ve Batı Asya bölgesindeki bazı müttefiklerinin uygulamalarının sonucu olduğunu belirtti.

Emir Abdullahian, Umman denizinde geçen gün yaşanan hadise bölge şartlarını petrol ihracatı konusunda güvensiz hale getirdiğini, ancak bu durumdan kimin nemalandığı açıkça ortada olduğunu kaydetti.

İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Kurmayı Hüseyin Emir Abdullahian, ABD Başkanı Trump İran’a dayattığı yaptırımlardan seçim kampanyalarında yararlanmak istediğini, Trump İran’a bir savaş dayatacak gücü olmadığını, zaten savaş peşinde de olmadığını ve bir tek tehdit dili ile İran’ı müzakere masasına oturtmaya çalıştığını vurguladı.

Emir Abdullahian şöyle ekledi:

Amerika devleti İran’ı zor dili ile müzakere masasına oturtamaz ve Trump’ın izlediği yanlış yol, hem ABD ve hem müttefiklerine büyük zarar veriyor.

Emir Abdullahian ayrıca Japon ve Avrupalı yetkililer Tahran’a yaptıkları son ziyaretlerinde Trump’ın İran’a gönderdiği mesajı getirdiklerini belirterek şöyle devam etti:

İngiltere, Fransa ve Almanya propagandalarında ve medya açıklamalarında Amerika’nın Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesine karşı olduklarını belirtiyorlar, ancak pratik politika Amerika yönetiminin izlediği politikalardan hiç bir farkı yok.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.