Emir Abdullahiyan: İran’ın siyaseti bütün Yemenlilerin çıkarlarını korumaktır

  • 20 Kasım 2018
  • 886 kez görüntülendi.
Emir Abdullahiyan: İran’ın siyaseti bütün Yemenlilerin çıkarlarını korumaktır

İran meclis başkanının uluslararası işler özel temsilcisi Hüseyin Emir Abdullahiyan, ‘Tahran’ın siyasetleri bütün Yemenlilerin çıkarlarını korumaktır’ dedi.

İRNA’nın verdiği habere göre, Emir Abdullahiyan, dün Tahran’da Kızılhaç Örgütü‘nün uluslararası komite başkan yardımcısı Gilles Carbonnier ile görüşmesinde, Yemen’deki durumu bir insani facianın ötesinde nitelerken, Kızılhaç Örgütü’nün normal insani yardım mekanizmasının Yemen halkına o kadar bir yardımının olmadığını söyledi.

Amerika’nın Yemen konusunda yanlış siyasetler izlediğini söyleyen Emir Abdullahiyan, ‘ABD’nin savaş çıkarmaya dayalı siyasetleri bölgede ciddi sorunlara neden olmuştur’ dedi.

Kızılhaç Örgütü’nün uluslararası komite başkan yardımcısı Gilles Carbonnier de, Kızılhaç’ın Yemen buhranında siyasi bir yol bulmaya çalıştığını ve bu konuda İran’a da ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Kılızhaç Örgütü yetkilisi, Suriye ve Yemen savaşıyla ilgili yaşanan insani ve siyasi istenmeyen sonuçlar konusunda önümüzdeki günlerde yapılacak konferansa da işaretle, ‘bu konferansta savaş bölgeleri ve zarar görenlerle ilgili yeni kararlar alınacak’ dedi.

BM, Yemen’deki insani durumu, son yılların en büyük buhranı olarak nitelerken, Yemen’e yönelik saldırılar binlerce insanın da canını aldı.

Halihazırda 29 milyon Yemen halkının üçte biri, açlık tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.