Erakçi: İran’ın önceliği bölgenin güvenliğinin sağlanması ve ekonomisinin canlanmasıdır

  • 09 Ekim 2019
  • 304 kez görüntülendi.
Erakçi: İran’ın önceliği bölgenin güvenliğinin sağlanması ve ekonomisinin canlanmasıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, Fars Körfezindeki gergin durumun Amerika’nın müdahaleci politikalarından etkilendiğini ifade ederek, ‘’İran’ın önceliği bölgenin güvenliği ve istikrarın sağlanması ve de ekonomisinin canlanmasıdır” dedi.

İran- Portekiz ikinci siyasi istişareler toplantısı için Tahran’da bulunan Portekiz Dışişleri Bakanlığı Siyasi Genel Müdürü Kuşta Perira, Erakçi ile görüştü.

Erakçi görüşmede iki ülkenin 500 yıllık ilişkilerine değinerek, iki ülkenin kültürel işbirliğinin sosyal ve halklar arası ilişkilerin derinleşmesi için bir sermaye olduğunu söyledi.

İki ülke ilişkilerinin gelişmesi için ciddi mekanizmaların çalıştırılmasını isteyen Erakçi Tahran’ın Avrupa ülkelerinden beklentisinin Amerika’nın tek taraflı politikalarına karşı çıkması olduğunu söyledi.

Perira da ülkesinin İran ile ilişkilerini geliştirmek istediğini belirterek Avrupa’nın nükleer anlaşmayı korumak istediğini ve Portekiz’in de bu yönde AB politikaları ile aynı yönde hareket ettiğini söyledi.

Görüşmede taraflar ikili, bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alış verişinde bulundular.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.