Erakçi: Nükleer anlaşmanın geleceği Avrupa’nın tutumuna bağlıdır

  • 29 Kasım 2018
  • 628 kez görüntülendi.
Erakçi: Nükleer anlaşmanın geleceği Avrupa’nın tutumuna bağlıdır

İran dışişleri bakan yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, ABD’nin baskıları sonucu Avrupa ve diğer ülkelerin nükleer anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmemelerinin bu anlaşmanın geleceğine dair kaygıları arttırdığını söyledi.

Brüksel’de Belçika dışişleri bakan vekili Bruno Wonder Plovim ile görüşmesinde bu açıklamayı yapan Erakçi, Avrupa ve diğer imzacı ülkelerin nükleer anlaşmayla ilgili tutumlarını net ve açık bir şekilde ortaya koymaları gerektiğini zira bu anlaşmanın geleceğinin onların tutumuna bağlı olacağını söyledi.

Belçika dışişleri bakan vekili de, sözkonusu görüşmede, Avrupa ve diğer ülkelerin nükleer anlaşmayı savunduklarını belirterek, bu anlaşmanın dünyanın barış ve güvenliği için son derece önemli olduğunu söyledi.

Belçikalı yetkili, Avrupa’nın nükleer anlaşmayı korumak için çaba gösterdiğini belirterek, bu anlaşmanın yerini dolduracak bir başka alternatifin de olmadığını söyledi.

Bilindiği gibi Amerika’nın 8 mayıs tarihinde nükleer anlaşmadan çıktığını ve İran’a yönelik ambargoların iki aşama halinde yeniden yürürlüğe gireceğini bildirmesine başta Avrupa olmak üzere    Rusya ve Çin dahil dünya genelinde büyük tepkiler gelmiş ve ABD İran karşıtı siyasetlerinde yalnız kalmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.