Fransa, Almanya ve İngiltere’den, İslami İran’a tehdit

  • 01 Aralık 2019
  • 1.921 kez görüntülendi.
Fransa, Almanya ve İngiltere’den, İslami İran’a tehdit

Fransa, Almanya ve İngiltere, dün gece yayınladıkları ortak bildiride, İran İslam Cumhuriyeti’ni, yaptırımlara dönmekle dehdit ettiler.

İRNA ajansına göre, Avrupa troykası, yayınladığı bildiride, Belçika, Danimarka, İsveç, Finlandiya, Norveç ve Hollanda’nın da İran’la özel mali sistem olarak bilinen İNSTEX’e katılmaya ilgili gösterdikleri yer alırken öte yandan İran’ı tehdit ettiler.

Avrupa troykası, İran’ı nükleer yaptırımlara geri dönmekle tehdit ederlerken, sözkonusu ülkeler bu zamana kadar nükleer anlaşmadaki taahhütlerinin hiçbirini yerine getirmediler.

Kapsamlı Ortak Eylem Planı olarak bilinen nükleer anlaşmada tarafların  taahhütlerine bağlı kalmamaları halinde karşı tarafın da bazı yaptırımları yerine getirebileceğine ve bu doğrultuda İran’ın taahhütlerini yerine getirmemesi halinde nükleer yaptırımlara geri dönülebileceği yer alıyor. Fakat İran bu zamana kadar bütün taahhütlerini yerine getirirken ve  de Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu da İran’ın anlaşmaya tam bağlı kaldığını teyit ederken anlaşmaya göre taahhütlerine bağlı kalmayan Avrupa troykasının şimdi İran’ı tehdit etmesi ise tam bir küstahlık olarak kabul ediliyor.

Bilindiği gibi ABD’nin 8 mayıs 2018’de nükleer anlaşmadan çıkmasından sonra batılı ülkeler İran’la mali sistemin devam edeceğine dair garantiler vermiş ve onların bu sözleri havada kalmıştı.

İran da Avrupa’nın taahhütlerini yerine getirmemesinin ardından  nükleer anlaşmadaki hakkı gereği bazı taahhütlerini azaltma girişimine gitmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.