Fransa Savunma bakanı: Washington, müttefiklerini Amerikan silahlarını almaya zorluyor

  • 02 Aralık 2019
  • 1.720 kez görüntülendi.
Fransa Savunma bakanı: Washington, müttefiklerini Amerikan silahlarını almaya zorluyor

Fransa Savunma bakanı Florence Parly, Washington yönetiminin Avrupa ülkeleri ve NATO’daki müttefiklerini bu ülkeden silah almaya zorladığını belirtti.

Bir Fransız dergiye demeç veren Fransa Savunma bakanı Florence Parly, Avrupa’nın kendi askeri araçlarını kendi ekonomik ve siyasi kabiliyetlerine uyumlu bir şekilde yapması ve AB ve NATO üyelerinin bu bağlamda birbiriyle işbirliği yapması gerektiğini vurguladı.

NATO ve Rusya arasındaki diyalog zaruretine değinen Fransız yetkili, diyalog olmadan güvenliğin sağlanmasının imkansız olduğunu belirtti.

Fransa cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un “NATO’nun beyin ölümü” ifadesine de değinen Fransız bakan, söz konusu ifadelerin NATO üyelerinin önemli konular hakkında pratik adımlar atması konusunda sarf edildiğini söyledi.

Fransa cumhurbaşkanı Macron geçen ay Economist dergisine verdiği demeçte, Amerika’nın NATO’ya yönelik taahhütleri ve Avrupa ülkelerinin Amerika’ya dayanması ihtimali konusunda kuşkularını dile getirirken, NATO’nun beyin ölümüne maruz kaldığını ve Amerika ve NATO üyeleri arasında stratejik kararlarla ilgili herhangi bir koordinasyonun söz konusu olmadığını vurgulamıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.