Fransa’da hükümet göstericilere tamamen boyun eğdi

  • 06 Aralık 2018
  • 1.215 kez görüntülendi.
Fransa’da hükümet göstericilere tamamen boyun eğdi

Fransa’da akaryakıt zamlarına tepki olarak başlayan protestolar sonrası hükümetten yeni bir hamle geldi. Hükümet sözcüsü Benjamin Griveaux, hükümetin varlık vergisi uygulamasını tekrar gözden geçirebileceğini söyledi.

Fransa’da, akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan “sarı yeleklilerin” eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüştü.

Fransa Başbakanı Edouard Phillippe,  akaryakıt vergilerinin altı aylığına askıya alındığını duyururken, Phillippe, akaryakıta ilişkin 1 Ocak’ta uygulamaya girmesi planlanan vergilerin altı ay boyunca geçici olarak ertelendiğini açıkladı. Söz konusu vergiler, 17 Kasım’da Fransa’da baş gösteren ve sonrasında Hollanda ve Belçika’ya da sıçrayan ve binlercesinin katıldığı ‘sarı yelekliler’ eylemine sebep olmuştur.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe’in akaryakıt zamlarını 6 aylığına askıya alacağı açıklaması Sarı Yelekleri memnun etmedi. Sarı Yeleklerin sözcülerinden Benjamin Cauchy, Philippe’in duyurduğu önlemlerin tatmin edici olmadığını belirtti. “Fransızlar aptal değil ve ekmek kırıntısı değil ekmeğin kendisini istiyor” ifadelerini kullanan Cauchy, halkın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan mali ve siyasi politikalarını değiştirmesini talep ettiğini söyledi. Cauchy, “Bunu yapamıyorsa Fransızları tekrar sandığa götürsün” dedi.

Cauchy, Cumartesi Paris’te planladıkları eylemi, iptal edilmesi yönündeki çağrılara rağmen düzenleyeceklerini kaydetti. Sarı Yeleklerin eski sözcülerinden Eric Drouet ise gösterilerin daha da yoğunlaşması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Fransızlara sükunete dönüş çağrısında bulunan Philippe, uzun zamandır saklı olan bir öfkenin ortaya çıktığını ve bugün kendisini toplu eylemlerle dışa vurduğunu dile getirdi.

Bu arada Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, açlık grevi başlatan Patrick de Perglas isimli bir Sarı Yelekliler üyesini Elysee Sarayı’nda kabul ettiği bildirildi.

Öte yandan yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakanı Edouard Phillippe’nin halk nezdindeki popülaritesi rekor seviyeye düştü. Ankete göre Macron’un performansına verilen onay 6 puan düşerek yüzde 23’e, Başbakan Phillippe’nin ise 10 puan düşerek yüzde 26’ya indi./

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.