Fransa’da Sarı Yeleklilerin protestoları üçüncü ayında

  • 17 Şubat 2019
  • 1.269 kez görüntülendi.
Fransa’da Sarı Yeleklilerin protestoları üçüncü ayında

Fransa’da Sarı Yeleklilerin 17 Kasım 2018’de başlattıkları protesto eylemleri üçüncü ayını doldurdu. 17 Kasım’dan bu yana 14 haftadır ara vermeksizin protesto gösterilerini sürdüren Sarı Yelekliler dün de Paris çevresinde ve Fransa’nın diğer bölgelerinde dağınık şekilde protesto gösterilerini sürdürüyor.

Şanzelize bulvarında Cumartesi günü yüzlerce protestocu bir araya gelerek barış içinde bir protesto gösterisi düzenledi.
Bu arada Almanya Ulaştırma Bakanı Scheuer, başta dizel araçlara getirilen yasak olmak üzere birçok düzenlemenin insanları Sarı Yelekliler benzeri kitlesel eylemlere itebileceği uyarısında bulundu.
Sarı Yeleklilerin eylemleri, akaryakıt zammını protesto amacıyla başlamıştı. Protestolar kısa zamanda Fransız hükümetinin politikalarının eleştirildiği geniş katılımlı eylemlere dönüşmüştü. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, protestoları dindirmek için önce akaryakıt zammını askıya almış, ardından da asgari ücrete 100 Euro zam yapılmasını içeren bir paket açıklamıştı.

İlk protesto günü olan 17 Kasım 2018’de yaklaşık 287 bin kişinin katıldığı belirtilen gösterilere, Fransız polisinin verdiği bilgilere göre geçen Cumartesi sadece 51 bin kişi geldi. Organizatörler ise gösterilere yaklaşık 118 bin kişinin katıldığını açıkladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.