Fransa’nın Yemen eski büyşükelçisi: İran’ın Yemen’de varlığı yok

  • 06 Aralık 2018
  • 853 kez görüntülendi.
Fransa’nın Yemen eski büyşükelçisi: İran’ın Yemen’de varlığı yok

Fransa’nın Yemen’deki eski büyükelçisi Gilles Gauthier, İran’ın Yemen’de askeri varlığının olmadığını belirterek, ABD dahil bütün ülkelerin bu gerçeği bildiğini söyledi.

Fransız eski yetkili, France24 kanalına verdiği demeçte, herkesten daha fazla Amerika’nın Yemen’de İran’ın olmadığını bildiğini belirtirken, ama Yemen’de asıl kaygı verici olanın Arabistan’ın askeri varlığı olduğunu söyledi.

Gilles Gauthier, Yemen Ensarullah güçlerinin nereden silah aldıklarına dair bir soruya verdiği cevapta, ”’Ben Yemen’de büyükelçi olduğum dönemde Yemen’de 80 milyon silahın olduğu söyleniyordu ve 2008’li yıllarda bazı Yemenli aşiretlerin elinde hava savunma sistemleri bile vardı” dedi.

Fransız eski yetkili, Amerika’nın Yemen’de savaşın durdurulması gerektiğine dair son zamanlardaki açıklamalarına da temasla, Amerika’nın Arabistan’daki düzenin geleceğiyle ilgili kaygısının Yemen’de ABD’nin tutum değiştirmesine neden olduğunu, zira Arabistan’ın Yemen’de zafer elde etmek için hiç bir şansının olmadığını ve Yemen’de her geçen gün daha ağır bedel ödediğini söyledi.

Fransa’nın Yemen’deki eski büyükelçisi, İsveç’de Yemen barış görüşmelerinin başlamasından umutlu olduğunu belirterek, ‘umarım Yemen’de barış sağlanır’ dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.