Hasan Ruhani: Terörizmle mücadele kararlı bir şekilde sürdürülmelidir

  • 12 Mart 2019
  • 741 kez görüntülendi.
Hasan Ruhani: Terörizmle mücadele kararlı bir şekilde sürdürülmelidir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak ve İran milletinin ilişkilerin ve işbirliğinin gelişmesi için ihtilafı olmadığını belirterek, ‘’Bölgede tam istikrar ve güvenliğin sağlanması ve terörizmin kökeninin kazınması için uzun yolumuz vardır.’’ dedi.

Bağdat’ta temaslarda bulunan Ruhani, Iraklı siyasi parti ve grupların temsilcileri ile görüşmesinde, geçen yıllar zarfında iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesi için birçok çaba sarf edildiğini belirterek iki ülkenin hassas dönemlerde yan yana olmalarının sevindirici olduğunu belirtti.

Amerika’nın zalimce ambargolarla İran ve Irak gibi dost ülkelerin arasını açmaya çalıştığını ifade eden Ruhani, ‘’Yan yana durarak Amerika’nın fazla istekleri karşısında durmalıyız.’’ dedi.

Irak devleti ve milletinin teröristler karşısında iyi direndiğini ifade eden Ruhani, ‘’Bazı ülkeler tebessümle Irak halkının teröristlere yenileceğini düşünmesine rağmen İran milleti Irak halkının yanında yer aldı ve iki ülke birlikte teröristlere en büyük darbeyi indirdi. ‘’ dedi.

İhtilafların bölge ülkelerine zarar verdiğini ve zenginliklerinin heba olmasına sebep olduğunu vurgulayan Ruhani, ‘’Bölgedeki sorunların kökeninde Siyonizm ve bölgenin zenginliklerine sahip olmak isteyenler vardır. Büyük güçler menfaatleri doğrultusunda ülkeler arasında ihtilaf yaratma ve ilişkilerini baltalamak istiyorlar. ‘’ ifadesini kullandı.

Görüşmede Irak siyasi parti ve grup temsilcileri İran aleyhine uygulanan zalimce ve yasa dışı ambargoları kınayarak, İran milleti ile ambargolar karşısında birlikte olduklarını bildirdiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.