Hasan Ruhani: Tüm Müslümanlara dostluk elimizi uzatıyoruz

  • 26 Kasım 2018
  • 902 kez görüntülendi.
Hasan Ruhani: Tüm Müslümanlara dostluk elimizi uzatıyoruz

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın komşularını kardeşleri olarak gördüğünü ve dostluk elini tüm Müslümanlara uzattığını söyledi.

Ruhani, 32. Uluslararası Vahdet Konferansına katılan yabancı misafirlerin İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei ile görüşmesinde yaptığı konuşmada bu konuyu dile getirdi.
İslam Peygamberinin kutlu doğumundan dolayı Müslümanları kutlayan Ruhani, vahdetin düşlenmesi, rahmet ve hikmeti, Müslümanlar ve İslam Dünyasının düşmanlar komplosu ve müstekbirler karşısında kurtuluş yolu olduğunu belirterek, İran milletinin İslam Peygamberine tabi olduğunu ve büyük güçlerin tehditleri ve zulmünden korkmadığını söyledi.
İslam Peygamberinin din, ahlak, kanun ve yeni medeniyet getirdiğini belirten Ruhani, İslam Peygamberinin Medine kentinde halkı İslam’a davetin yanında İslam hükümetinin de temellerini attığını söyledi.
Ruhani sözlerinde İslam Peygamberinin kanunlara saygılı yönetimi benimsediğini belirterek, Peygamberin özellikle, kadınlara ve çocuklara karşı saygın tavrına bunların örnek alınması gerektiğini söyledi.
Peygamber döneminde kadınlara biat hakkı tanındığını ve bunun günümüzün oy hakkı ve görüş belirtme hakkı olduğunu belirten cumhurbaşkanı, İslam Peygamberinin batı dünyasından 1300 yıl önce kadınları bu hakkı tanıdığını söyledi.
İslam Peygamberinin her zaman tekfir ve ambargolarla eziyet edildiğini ifade eden Ruhani, peygamberin tüm zorluklar karşısında dayandığını belirtti.
Asırlar sonra yeniden tekfir ve ambargoların yan yana geldiğini ve bazılarının tekfir sloganı bölgeyi istikrarsızlığa sevk ettiğini ve İslam adına milletlerin medeniyetlerini, rahatlığını, canını ve malını aldıklarını belirten Ruhani, ‘’Günümüzde sözlerinin hiçbir alıcısı olmayan kendini beğenmiş bazıları ambargolarla büyük bir millete baskı uygulamaya çalışıyorlar. ‘’ dedi.
Ruhani, ‘’Bizim bunlar karşısında yolumuz açıktır. Bölgede Hristiyan, Yahudi ve Müslüman radikaller adı altında ırkçı düşüncelerle bölgede sahte bir rejim yaratanlar ve her gün Filistin ve Yemen halkını bombalayanların bir birini nasıl bulduklarını sormalı, Kovboylarla deve binenlerin nasıl bir birini bulduklarını sormamız lazım. ‘’ diye konuştu.
İran düşmanlarının İran’dan tek şey istediklerini ve bunların sözünün nükleer anlaşma ve nükleer konu olmadığını ifade eden Ruhani, ‘’Onlar bölgede ne yaparlarsa bizim onlara göz yummamızı istiyorlar. Onlar tekfirciler bölgeye musallat olduklarında bizim mazlumları desteklemememizi istiyorlar. ‘’ dedi.
Ruhani, ‘’Bizim yolumuz bellidir, biz bölgedeki komşularımızı kardeşlerimiz ve bölge güvenliğini kendi güvenliğimiz olarak görüyoruz ve dostluk elimizi tüm Müslümanlara uzatıyoruz. İran’ın isteği birlik, beraberlik, hikmet ve rahmettir ve bu değerlere ulaşmak sadece İslam Peygamberinin şemsiyesi altında olabilecektir. ‘’ dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.