Hindistan: İran’la ticareti durdurmayız

  • 04 Temmuz 2019
  • 445 kez görüntülendi.
Hindistan: İran’la ticareti durdurmayız

Çarşamba günü gazetecilerin “acaba Amerika devleti Hindistan’a İran ile ticari ilişkilerini kesmek üzere baskı uyguluyor mu?” sorusuna verdiği cevapta, Hindistan ve İran arasındaki ilişkileri hiç bir zaman üçüncü bir ülkenin etkisi altında kalmayacağını belirtti. Hindistan Dışişleri Bakanı, Yeni Delhi yönetimi İran ile ticareti durdurmayacağını vurguladı.

Amerika Başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018’de tek yanlı illegal bir karar alarak Bercam nükleer anlaşmasından çekildiğini ve yaptırımları yeniden uygulayacağını açıkladı.

Trump daha sonra da başka ülkeleri ve firmaları İran ile ticari iş birliği yaptıkları takdirde Amerika’nın ağır yaptırımları ile cezalandırılacakları tehdidini savundu.

Trump’ın tehdidi Çin, Irak, Rusya ve Türkiye gibi birçok ülkenin sert tepkisi ile karşılaştı. Bu ülkeler Amerika’nın İran’a dayattığı tek yanlı yaptırımları kabul etmeyeceklerini ve İran İslam Cumhuriyeti ile ticari ilişkilerini sürdüreceklerini belirttiler.

İran İslam Cumhuriyeti direniş ekseninin temel üyelerinden biri olarak bölgede Amerika ve korsan İsrail’in şom planlarını ve kumpaslarını boşa çıkarmakta önemli rol ifa ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.