İmam Seyyid Ali Hamanei: Trump’ı mesajlaşmaya layık bulmuyorum

  • 13 Haziran 2019
  • 915 kez görüntülendi.
İmam Seyyid Ali Hamanei: Trump’ı mesajlaşmaya layık bulmuyorum

Japonya Başbakanı ve beraberindeki heyet bugün sabah saatlerinde Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei ile görüştü. Görüşmede Ayetullah Hamanei, İran İslam Cumhuriyeti’nin Amerika’ya asla güvenmediğini ve nükleer anlaşma çerçevesinde Amerika ile önceki müzakerelerle ilgili acı tecrübesini asla tekrar etmeyeceğini çünkü hiçbir özgür ve akıllı milletin baskı altında müzakereyi kabul etmediğini vurguladı.

Görüşmenin başında Japonya Başbakanı Abe Şinzo, Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei’ye hitaben, “Ben ABD Başkanı’nın mesajını zatıalinize iletmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, Japonya Başbakanı’na hitaben şu açıklamada bulundu: Biz, sizin iyi niyetiniz ve ciddiyetinizde kuşkumuz yok, ancak ABD Başkanı’ndan naklen söyledikleriniz ile ilgili olarak, ben Trump’ı hiçbir mesaj paylaşımı için layık görmüyor ve ona hiçbir yanıtım yok ve olmayacak.”

Şinzo’nun Trump’ın kendisine “Amerika, İran’da rejim değiştirmek istemiyor” şeklindeki sözlerine dikkat çeken Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, “Bizim Amerikalılar’la sorunumuz, rejim değişikliği değil çünkü böyle niyetleri bile olsa, onu yapamazlar, nitekim Amerika’nın önceki başkanları geçen 40 senede İran İslam Cumhuriyeti’ni yok etmeye çalıştılar, ancak bunu yapamadılar.” diye konuştu.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, Japonya Başbakanı’nın ABD’nin İran’ın nükleer silah yapmasına izin vermemek için kararlı olduğuna dair sözlerinin diğer bölümü ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: Biz nükleer silaha karşıyız ve Şeri fetvamda nükleer silah yapımının haram olduğunu bildirmişimdir. Ancak şunu bilmelisiniz ki, eğer nükleer silah yapmak isteseydik Amerika hiçbir şey yapamazdı ve Amerika’nın izin vermemesi, hiçbir engel oluşturmazdı.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, nükleer anlaşma çerçevesinde Amerikalılarla yapılan müzakere sürecine işaretle, “nükleer anlaşmanın ardından anlaşmayı hemen ihlal eden kişi İran ile müzakere talebinde bulunan ve arabulucu gönderen Obama’nın kendisiydi” açıklamalarında bulundu.

Japonya Başbakanı’nın Trump’ın kendisine “Amerika ile müzakere İran’ın ilerlemesine yol açacak” şeklindeki sözleri hakkında ise Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei , “Biz Allah’ın lütfuyla Amerika ile müzakere yapmadan ve yaptırımlara rağmen da ilerleyeceğiz.” diye beyanatta bulundu.

Japonya Başbakanı’nın İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkileri geliştirmek için teklifini sıcak karşılayan Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, Japonya’nın önemli bir ülke olduğunu ve Japonya’nın İran ile münasebetlerini geliştirmek istemesi halinde bu bağlamda kesin iradesini ortaya koyması gerektiğini, nitekim bazı önemli ülkelerin bu iradeyi gösterdiklerini ifade etti.

Görüşmede Japonya Başbakanı Abe Şinzo da, Tahran’daki müzakerelerine işaretle, bu görüşmelerin işbirliğinin daha da gelişmesine zemin sağlayacağını temenni etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.