Irak: İranlı firmalarla işbirliğine hazırız

  • 06 Aralık 2018
  • 945 kez görüntülendi.
Irak: İranlı firmalarla işbirliğine hazırız

Irak Konut ve Kentleşme Bakanı Benkin Rikani, ülkesi Irak’ta faaliyet yürütmek isteyen İranlı firmalarla işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Çarşamba günü İran’ın Bağdat Büyükelçisi İrej Mescidi ile görüşen Irak Konut ve Kentleşme Bakanı Benkin Rikani, Bağdat yönetimi Irak’ta ciddi bir şekilde faaliyet yürütmek isteyen İranlı firmalar için gerekli zemini hazırlamaya hazır olduğunu belirtti.

İranlı bazı firmaların şimdiye kadar Irak’ta hayata geçirdikleri başarılı projelerle işaret eden Bakan Rikani, Konut ve Kentleşme Bakanlığı da su ve kanalizasyon projelerini İranlı firmalara devretmeye hazır olduğunu vurguladı.

Bakan Rikani ayrıca Irak’ta yeni kentlerin inşa edilmesini öngören projeleri de İranlı firmalara verebileceklerini ifade etti.

Görüşmede İran Büyükelçisi İrej Mescidi de iki ülkenin imar ve bayındırlık alanlarında işbirliği ve teamülleri önemli olduğunu belirterek İranlı firmaların Irak yönetiminin gözetlediği projelere ortaklık etmeye sıcak baktıklarını kaydetti.

Büyükelçi Mescidi ayrıca Şelemçe – Basra demiryolu projesi ve yine Mehran – Necef karayolu projesi gibi projelerin tamamlanması için gerekli uygulamaların yerine getirilmesine vurgu yaptı.

Bir süre önce İran demiryolları firması yönetim kurulu üyesi Said Resuli, İran ve Irak arasında Şelemçe – Basra demiryolu projesinin mali kaynaklarının karşılanması yönünde bir anlaşma imzalandığını açıklamıştı.

Resuli açıklamasında 32 kilometre uzunluğunda olan bu proje Şelemçe demiryolunu Basra’ya bağladığını, projede köprülerin inşaatı İran İslam Cumhuriyetine ait olduğunu, 32 kilometrelikl demiryolu inşaatını ise Iraklı tarafın tamamlaması gerektiğini ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.