Irak Ordusu Ve Haşdi Şabi Güçleri IŞİD’e Karşı Sınırda Teyakkuza Geçti

  • 30 Ocak 2019
  • 1.252 kez görüntülendi.
Irak Ordusu Ve Haşdi Şabi Güçleri IŞİD’e Karşı Sınırda Teyakkuza Geçti

Irak Ordusu Cezire Operasyonları Komutanı Tümgeneral Kasım Muhammed, Suriye sınırında konuşlu bulunan bütün ordu ve emniyet güçleri ile Haşdi Şabi milislerinin, teyakkuz halinde olduğunu söyledi.

Tümgeneral Kasım Muhammed, bu durumun sebebinin, sınırın diğer tarafındaki Hacin ve Suse kasabalarında Suriye Demokratik Güçleri ile IŞİD arasında yaşanan çatışmalar olduğunu kaydetti.

Öte yandan Haşdi Şabi, Enbar ilinin sınır bölgesinde IŞİD’e yönelik operasyon başlatıp, Suriye topraklarına kadar girmeyi planlıyor.

Haşdi Şabi’nin Enbar Batı Cephesi Komutanı Kasım Müslih, Haşdi Şabi güçlerinin Irak – Suriye sınırı boyunca yayıldığını ve Suriye topraklarına girmek için hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.

Suriye’ye girmek için Haşdi Şabi liderlerinin talimatlarını beklediklerini kaydeden Müslih, “Operasyonun amacı Enbar’ın batısında ve diğer tüm Irak illerinde güvenliği sağlamaktır. Suriye tarafıyla da koordinasyon halindeyiz” ifadelerini kullandı.

IŞİD’in son aylarda Suriye topraklarından yaptığı sızmalarla Irak’ın farklı bölgelerinde saldırılar düzenlemesi, Bağdat yönetimini harekete geçirmişti.

Haşdi Şabi güçleri de, Suriye’ye girmek için son 1 bir aydır Enbar ilinin sınır bölgesine askeri sevkiyat yapıyordu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.