Irak ve Japonya, İran’da sel mağdurları için insani yardım gönderdi

  • 13 Nisan 2019
  • 1.516 kez görüntülendi.
Irak ve Japonya, İran’da sel mağdurları için insani yardım gönderdi

İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak’taki askeri ataşesi, Irak halkının İran’daki sel mağdurları için insani yardımda bulunduklarını söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Bağdat’taki askeri ataşesi general Mustafa Moradyan, cuma günü İRNA’ya verdiği röportajda, sözkonusu yardımların nakit ve ayrıca 119 hafif ve ağır araç dolusu giysi, gıda maddesi ve temel ihtiyaç malzemelerini içeren yardımlardan oluştuğunu söyledi.

Moradiyan, sel felaketinden etkilenen İran’ın ihtiyaç duyduğu sözkonusu malzemelerle birlikte aynı yardım konvoyuyla bir grup Iraklı yardımseverin de selzede halka yardımları dağıtmak ve diğer alanlarda hizmet etmek için refakat ettiğini söyledi.

Bu arada Japon Hükümeti’nin yardım malzemeleri de bu ülkenin Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) aracılığıyla İran Kızılay Derneği’ne teslim edildi.

Japon hükümetinin İran sel mağduru insani yardımları 190 çadır, 1150 uyku paketi ve 100 plastik özel yer döşemesinden oluşuyor.

Japon Kızılay’ı ayrıca İran Kızılay Kurumu ve Kızılhaç Örgütü’ne sel mağdurları için 90 bin dolar nakdi yardımda bulundu.

İran’da son üç haftadaki görülmemiş şiddetli yağışlar nedeni ile  İran’ın kuzeyi, batısı ve güneyindeki bazı bölgelerde yaşanan sel  olayı, çok fazla maddi zarar ve hasara yol açarken en az 70 kişi de hayatını kaybetti./

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.