Iraklı aşiretler Amerika’nın İran aleyhindeki yaptırımları kınadı

  • 04 Aralık 2018
  • 836 kez görüntülendi.
Iraklı aşiretler Amerika’nın İran aleyhindeki yaptırımları kınadı

Iraklı Şii ve Sünni aşiretlerinin önde gelenleri Amerika’nın İran aleyhindeki yaptırımları kınadılar.

Bağdat’ta düzenlenen ve bir gün süren toplantıda 500’den fazla aşiret temsilcisi, milletlerin Amerika tarafından ekonomik ambargolar ve aç bırakılmalarına karşı olduklarını bildirdiler.

Irak yeni Başbakanı Adil Abdul Mehdi’yi desteklemek için düzenlenen toplantıda, katılımcılar Irak askeri ve güvenlik güçlerine verdikleri desteği belirterek, özellikle Irak halk güçlerinin Amerika tarafından tahrip edilme çabalarına karşı olduklarını bildirdiler.

Irak’ın Güneyindeki Zigar ilinden toplantıya katılan Şeyh Haydar Sacit, İRNA’ya yaptığı açıklamada, katılımcıların Amerika’nın tek taraflı ambargolarına karşı olduklarını belirtti.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada katılımcıların Adil Abdul Mehdi hükümetine verilen desteğe vurgu yapılarak, Irak dini merciliğinin tavsiyelerine uyulması ve Irak halkının isteklerinin dikkate alınmasına vurgu yapıldı.

Bu arada AB dış siyaset sorumlusu Mogherini de, Irak başbakanı ile telefonla görüşerek AB’nin, ABD’nin İran’a karşı yaptırımlarına karşı çıkan Irak’a destek verdiğini bildirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.