İran ABD Drone’larını Ele Geçirdi

  • 25 Şubat 2019
  • 887 kez görüntülendi.
İran ABD Drone’larını Ele Geçirdi

İran İslam Devrimi Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade ABD’nin komuta merkezine sızdıklarını ve Suriye’de kullandıkları dronları ele geçirdiklerini açıkladı. Ele geçirilen 7-8 dron sayesinde ilk elden bilgi alma fırsatı yakaladıklarını belirtti.

İran aslında 1980’lerde yaşanan İran-Irak savaşından bu yana dron kullanıyor. Ayrıca Tuğgeneral Hacızade 2013 yılında tersine mühendislik yönetmi sayesinde dron teknolojisi açısından ABD’den 35 yıl önde olduklarını söylemişti.

İran ilk kez 2011 yılında ABD yapımı bir dron ele geçirmişti. RQ-170 Sentinel model dronun İran’ın kontrolüne girmesi o dönem büyük ses getirmişti. Aslında gözlem ve casusluk amaçlı üretilen bu modelin İran versiyonu bombardıman amaçlı da kullanılıyor.

İran o dönemden sonra ABD dronlarını hacklemeye devam etti.

Türkiye, Rusya ve İran Suriye’de ABD’yi istemiyor!

Öte yandan İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bagıri Rus ve Türk Savunma Bakanları Sergey Shoigu ve Hulusi Akar ile ortak gerçekleştirilen bir toplantıda konuştu. İran, Rusya ve Türkiye’nin Suriye’de Şam yönetimi ile koordineli hareket etmeyen tüm yabancı güçlerin çekilmesi gerektiğini düşündüklerini ifade etti. Bu açıklamayla Fırat’ın doğusundaki ABD güçlerini kasteden Bagıri İran, Rusya ve Türkiye’nin Suriye’de garantör devlet olduğunu hatırlattı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.