İran büyükelçisinden Polonya’ya tepki

  • 20 Ocak 2019
  • 1.103 kez görüntülendi.
İran büyükelçisinden Polonya’ya tepki

İran Varşova büyükelçisi, Polonya’nın başkenti Varşova’da yapılacak İran karşıtı konferansın olumsuz sonuçları konusunda Polonya’yı uyarırken, ”Polonya’nın İran karşısındaki tutumu kabul edilemez ve Polonya devleti bu oturumunun sonuçları hakkında cevap vermelidir’ dedi.

İran’ın Polonya büyükelçisi Mesud Edrisi Kermanşahi, konuyla ilgili İRNA ajansına verdiği demeçte, Polonya yetkililerinin, böyle bir oturumu düzenleyerek çıkar elde edeceklerini sanıyorlarsa çok büyük bir hata içinde olduklarını belirtirken, İran ve Polonya’nın 500 yıldır ilişkisinin olduğunu hatırlattı ve ”Polonya devlet yetkilileri, iki ülke ilişkilerinin bozulmasına neden olacak bu tür girişimlerden sakınmalıdırlar’ dedi.

İran’ın Polonya büyükelçisi ayrıca ABD’nin Polonya’da İran karşıtı bir oturum düzenleyerek iki ülke ve İran ile Avrupa Birliği arasında tefrika çıkarmak istediğini belirtirken, Polonya’nın ABD’nin baskıları ve vaatlerinin etkisinde kalmasının esef verici olduğunu söyledi.

ABD’nin İran karşıtı siyasetlerinin devamında Polonya’da 13 ve 14 şubat tarihlerinde İran karşıtı bir oturum düzenlenecek.

Bu arada Avrupalı ülkelerin bu oturumu boykot edilebileceği bildirildi. Polonya’nın da üyesi olduğu Avrupa Birliği, nükleer anlaşmayı korumak için İran’la kurulan ticari ilişkileri sürdürmek ve bu yönde de özel bir mekanizma oluşturmayı planlıyor.

“Ortadoğu’da Barış ve İstikrar” başlığıyla bakanlar seviyesinde 13-14 Şubat 2019 tarihinde düzenlenecek Varşova Konferansı’na ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun iddialarına göre, 70’den fazla ülkeyi temsil eden siyasi isimlerin katılması bekleniyor.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de bu konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun duyurduğu zirveye sert tepki göstererek, “Polonya, alnına sürülen bu utanç lekesini temizleyemez” ifadesini kullanmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.