İran öğrencileri insan hakları merkezi, Şeyh Zakzaki’nin durumunu takip ediyor

  • 10 Temmuz 2019
  • 314 kez görüntülendi.
İran öğrencileri insan hakları merkezi, Şeyh Zakzaki’nin durumunu takip ediyor

İran’ın Nijerya büyükelçisi Murtaza Rahimi, Nijerya İslami hareketi lideri Şeyh Zakzaki’nin özgürlüğü ve tedavisi için olumlu girişimlerin yapıldığını söyledi.

Fars Haber Ajansına göre, Murtaza Rahimi, Şeyh Zakzaki’nin sağlık durumundan kaygılı olduğunu bildirirken onun en kısa zamanda serbest bırakılmasını istedi.

Rahimi, Zakzaki’nin oğlunun en kısa zamanda bir duruşmanın yapılması için çalıştığını ve böylece önceden serbest bırakılması yönündeki mahkeme kararının yürürlüğe geçirilmesi ve babasının Nijerya dışında tedavisinin yapılmasını takip ettiğini söyledi.

Bu arada İran üniversiteliler insan hakları merkezi uluslararası işler yardımcısı Saman Niyazi de, İran’ın Nijerya büyükelçisiyle telefonla görüştüğünü belirterek, Şeyh Zakzaki’nin derhal serbest bırakılmasına vurgu yaptı.

Niyazi, insan hakları kuruluşlarının Şeyh Zakzaki’nin sağlık durumundan kaygılı olduklarını ve bundan dolayı da onların İran’ın diplomatik girişimlerine göz diktiklerini söyledi.

Niyazi, bazı insan hakları kuruluşlarının son zamanlarda BM genel sekreterine Şeyh Zakzaki’nin sağlık durumuyla ilgili mektup gönderdiklerini söyledi.

Şeyh Zakzaki’nin ailesi, cezaevinde bulunan Şeyh Zakzaki’nin sağlık durumunun çok kötü olduğunu bildirmekteler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.