İran Savunma Bakanı General Hatemi: Yemen ABD’nin Gözüne Batan Bir Dikendir

  • 01 Aralık 2018
  • 1.367 kez görüntülendi.
İran Savunma Bakanı General Hatemi: Yemen ABD’nin Gözüne Batan Bir Dikendir

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Yemen’de krizin tek çözümü olarak İran’ın sunduğu 4 maddelik plan olduğuna vurgu yaparken, Savunma Bakanı General Hatemi, Yemen’in ABD’nin gözüne batan bir diken olduğunu kaydetti.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, İran’ın Yemen ile ilgili daha önceleri önerdiği 4 maddelik planın devam edebilecek ve güvenilecek tek seçenek olduğunu söyledi.

Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada bu konuyu belirtti.Zarif mesajında, ‘’Bugün ve bir çok insani acı ve Suudilerle Amerikalı ortakların söylenmemiş savaş cinayetleri ve o cinayetleri İran aleyhinde temelsiz iddialarla aklama çabaları sonrası hala, İran’ın sunduğu 4 maddelik devam edebilen ve güvenilebilen tek seçenektir. ‘’ dedi.

Suudi koalisyonunun Yemen’e saldırılarının başlaması sonrası Zarif 10 Nisan 2015 tarihinde Twitter’den yaptığı açıklamada, ‘’Yemen’de savaş durdurulmalıdır. Biz ateşkesi insani yardım gönderilmesi, Yemenli gruplar arasında görüşmeler ve kapsayıcı bir hükümetin oluşmasına vurgu yapıyoruz. ‘’ diye yazdı.

Zarif birkaç gün sonra BM’nin o zamanki Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a bir mektup göndererek, Yemen’deki durumla ilgili ikazda bulunarak, yukarıda sayılan önerileri resmi olarak Yemen savaşının sonlanması için kendisine sundu.

İran Savunma Bakanı General Emir Hatemi de ABD’nin Yemen ile ilgili İran aleyhindeki yeni suçlamalarına tepki gösterdi.

Komutan Hatemi, Yemen’in Amerikalıların gözüne batan bir diken olduğuna işaretle, Amerikalılar’ın İran’ı Yemen’de zafer elde etmelerine engel olmak suçladıklarını kaydetti.

Savunma Bakanı, İran’ın Yemen halkına yardımının manevi yardım olduğuna temasla, Amerikalılar’ın zulmünü kabul etmek istemeyen milletlerin kendi direniş ruhuyla muzaffer olduklarını vurguladı.

Öte yandan, Cuma günü twitter hesabına bir not düşen İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Danışmanı Hüseyin Emir Abdullahian, Suudi Arabistan’ın Yemen topraklarına tecavüz ettiği günün üzerinden yaklaşık dört yıl geçtiğini, Yemenli iradeli insanlar yalın ayakla direnişleri ve Yemen ordusunun füzeleri ile Suud rejimine ağır bir ders verdiklerini vurguladı.

BM de Yemen savaşı hakkında yayımladığı raporunda bu savaşı beşeri tarihin en vahim insani faciası nitelemiştir.

BM, Yemen’de her 10 dakikada bir çocuğun öldüğünü de bildirmiştir.

Suudi koalisyon 2015’ten beri Yemen’i bombalamakta ve havadan karadan ve denizden abluka altına almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.