İran’dan AB’ye: Geç olmadan verdiğiniz sözü tutunuz

  • 27 Ocak 2019
  • 1.311 kez görüntülendi.
İran’dan AB’ye: Geç olmadan verdiğiniz sözü tutunuz

AB’nin İran’la ticarete özel SPV finans mekanizmasının uygulanacağı ile ilgili medyada çıkan haberlere ilişkin açıklama yapan İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ‘Geç olmadan AB’nin verdiği sözü tutmasını umuyoruz’ dedi.

İrna’ya konuşan Salihi, özellikle AB ülkelerinin nükleer anlaşma konusunda gereken işbirliği yapmadıklarını eleştirerek, ‘AB verdiği sözleri yerine getirmezse, gelecekteki gelişmeler ne İran, ne AB ve ne nükleer anlaşmaya imza atan diğer ülkeler için iyi olur’ uyarısında bulundu.

Nükleer anlaşmaya varmak için uzun çabalar sarfedildiği hatırlatmasında bulunan İranlı yetkili, ‘Anlaşmanın diğer taraflarca ihlal edilmesini istemiyoruz. İran İslam Cumhuriyeti her zaman anlaşma çerçevesindeki taahhütlerini yerine getirmiş ve UAEK’nun da 13 onay raporu uyumumuzu gösteriyor. Ancak AB aylardır SPV mekanizmasını hayata geçirmemiştir’ diye konuştu.

AB’nin 28 Ocak’ta SPV finans mekanizmasının yürürlüğe geçireleceğini resmi olarak duyuracakları ile ilgili haberler duyduğuna işaret eden İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Salihi, ‘Umarız onlar bu önemli adımı atar. Bu adım etkili ve umut verici olur ve karşılıklı güvenin pekişmesine katkı sağlar’ değerlendirmesinde bulundu.

Güvenin ortadan kaybolması durumunda tüm tarafların zarar edeceğini vurgulayan İranlı yetkili, ‘Biz tüm tarafların kazançlı çıkmasını istiyoruz. İşbirliği yaparak nükleer anlaşmadan karlı çıkabiliriz. Ankcal nükleer anlaşmada kazanan bir taraf olmazsa, özellikle güvenlik konusunda AB için iyi sonuçlar doğurmaz’ açıklamasını yaptı.

Günümüzde Ortadoğu’nun birçok sorunla boğuştuğunun altını çizen Salihi, nükleer anlaşmanın bu sorunlara eklenmesi durumunda hiç kimsenin kazanan taraf olarak görülmeyeceğini ve AB’nin bir an önce SPV finans mekanizmasını hayata geçirmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.