İslam inkılabı rehberi açısından deniz kuvvetlerinin gücü

  • 29 Kasım 2018
  • 642 kez görüntülendi.
İslam inkılabı rehberi açısından deniz kuvvetlerinin gücü

İslam inkılabı rehberi ve başkumandan İmam Seyid Ali Hamenei, deniz kuvvetleri komutanları ve yetkililerini kabulünde, İslam inkılabının başından itibaren ordu ve özellikle deniz kuvvetlerinin şimdiye kadar kaydettiği ilerlemelerinin muazzam ve hayret verici olduğunu belirtti.

İslam inkılabı rehberi İmam Hamenei dün 28 kasım Çarşamba günü İran’da deniz kuvvetleri gününün kutlanması nedeni ile deniz kuvvetleri komutanlarını kabulünde düşman ve rakiplerin İran İslam Cumhuriyeti karşısındaki saflaşmalarına işaretle, ” Bu gerçek göz önüne alınarak, geri kalınmış alanlarda bunların telafi edilmesi gereğinin yanısıra, daha fazla çalışma gerektiğini göstermektedir. ” diye konuştu.
Başkumandan dün yapılan görüşmede deniz kuvvetlerine hitaben, hazırlıkların artması ve daha fazla çaba harcamalarına vurgu yaparak, “Düşmanın büyük İran milletini tehdit etme cesareti bile olmaması için yapabildiğiniz kadar hazırlıklar ve yeteneklerinizi artırınız. ” talimatı verdi.
İran deniz kuvvetleri İran-Irak savaşı 1980-1988 kutsal savunma yıllarında büyük iftiharlara imza attı. Günümüzde İran deniz kuvvetleri iman dayanağı ve genç yaratıcı personel gücü ve kutsal savunma dönemindeki değerli tecrübelerden yararlanarak İran deniz sınırlarını savunma ve dünyanın önemli boğazları ve mavi denizlerde güvenliği koruma alanında kilit rol oynuyor ve de Mekran, Umman Denizi ve serbest suları çalışma alanına almıştır.
İran deniz kuvvetleri önemli deniz görevleri, onlarca deniz filosunu Hint okyanusu, Bab-el Mendeb, Süveyş Kanalı, Akdeniz gibi serbest sulara göndermekle deniz güvenliğinin sağlanmasında kendi etkin ve önemli konumunu göstermiştir.
İran İslam Cumhuriyeti deniz kuvvetlerinin savunma ve caydırıcı güç alanlarında sürekli kaydettiği ilerlemeler, muktedir gücün iradesi ve kabiliyetlerini gözler önüne seriyor. Nitekim İslam inkılabı rehberi de “Deniz Kuvvetlerindeki yeni neslin kendi yeteneklerine derinden inandığını, Sehend fırkateyni ile Fatih ve Gadir denizaltılarının yapımı ve kullanılmasını, daha çok ilerlemenin müjdecisi olduğunu” söyledi.
Hiç şüphesiz İran silahlı güçlerinin en üst düzey savunma ve caydırıcılık gücünü ve hazırlığını koruması, tehditlere karşı güvenliğin en önemli zaruretlerindendir.
“Stratejik Açıklama” düşünce enstitüsü İran deniz güçlerinin caydırıcılık gücü hakkında kaleme aldığı bir yorum makalede şöyle yazıyor: Denizde temel caydırıcılığın ilk temel ilkelerinden biri, deniz askeri teçhizatların üretim ve kullanılması için gereken teknolojiye ulaşmaktır. Elektronik navigasyon sistemleri, açık deniz yapıların inşaatı, denizde uzun süre kalabilen deniz altı, radara yakalanmayan gemiler, elektronik savaşla donanmış destroyerler gibi teknolojiler, ülkelerin denizlerdeki üstünlüğünü garanti eden teçhizatlardır.
Bir asra yakın tecrübe özellikle Fars Körfezi’nde güvenliğin bölge ülkeleri tarafından sağlanmasını gösteriyor. Zira bölgede yabancıların müdahalesi ve varlığı her zaman güvensizlik ve krize sebep olmuştur. Söz konusu güçlerin özellikle jeopolitik öneme sahip bölgelerde müdahalelerinin hedefi, bölge ülkelerinin güvenlik konusunda ecnebilere bağımlı olmaları ve bölgedeki üslerini korumak ve milyarlarca dolar silah satmaktır.
Bu yüzden deniz kuvvetlerinin güvenliği korumadaki rolü, stratejik düzeydedir. Nitekim başkumandan İmam Hamenei de deniz kuvvetleri komutanları ile görüşmede şöyle buyurdu: İran, kimseyle savaş başlatmak niyetinde değildir, fakat hazırlıkların artması ile düşman, İran’a saldırıdan korkmakla kalmamalı, tehditler gölgesinin de İran milletinden uzak olması sağlanmalı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.