Japonya’nın İran büyükelçisi: Tokyo, İran’dan petrol alımına devam edecektir

  • 22 Ocak 2019
  • 3.214 kez görüntülendi.
Japonya’nın İran büyükelçisi: Tokyo, İran’dan petrol alımına devam edecektir

Japonya’nın Tahran Büyükelçisi Mitsogo Saito, Japonya’nın İran’dan petrol alımına devam edeceğini zira İran petrolünün Tokyo’nun uzun vadeli planlarında önemli rolü olduğunu söyledi.

Saito, İslami Şura Meclisi Araştırmalar Merkezi Başkanı Kazım Celali ile görüşmesinde, Amerika’nın ambargoları ve batılı firmaların İran’dan çıkmasına rağmen, bazı Japon şirketlerinin İran ile işbirliğine devam ettiklerini söyledi.

İran’dan petrol alımını Japonya için önemli olduğunu ifade eden Saito, ‘’Biz İran’dan petrol almak için İran ile zor müzakerelerimiz olmuştur ve Pazar günü bir Japon tankeri petrol alımı için İran’a geldi.‘’ dedi.

Saito, İran ve Japonya’nın tarihi ve 90 yıllık diplomatik ilişkilerine değinerek, ‘’iki ülkenin 90 yıllık işbirliğinin önemli kazanımları olmuştur ve umarım bu işbirliğinin düzeyi artar. İran parlak bir kültüre sahiptir ve İran ile işbirliğinin Japonya’nın gelecek planlamalarında önemli role sahiptir. ‘’ dedi.

Celali de İran ve Japonya’nın ikili işbirliğine işaretle, ilişkilerin özellikle ekonomik alanda gelişmesini isteyerek Amerika’nın adaletsiz ambargolarına rağmen, iki ülke ekonomik ilişkilerinin artması temennisinde bulundu.

Japonya Fuji Rafinerisi’ne ait VLCC Kisogawa gemisi 20 Ocak’ta İran’dan 2 milyon varil petrol yükleyerek 9 Şubat’ta Japonya açıklarına demirleyecek.

ABD geçen Mayıs’ta nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından 4 Kasım 2018’e kadar İran’dan petrol almayı durdurmalarını istese de, çok geçmeden ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 ülkeyi bu yaptırımlardan 180 günlüğüne muaf tutmak zorunda kaldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.