Juncker: Avrupa Bercam’a bağlı kalacaktır

  • 29 Kasım 2018
  • 685 kez görüntülendi.
Juncker: Avrupa Bercam’a bağlı kalacaktır

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Avrupa birliği AB İran İslam Cumhuriyeti Bercam nükleer anlaşmasına bağlı kaldığı müddetçe bu anlaşmaya bağlı kalacağını belirtti.

Newfederalist dergisinde yer alan habere göre, Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Avrupa hatta Amerika Bercam nükleer anlaşmasından tek yanlı olarak çıkması ve yaptırımları yeniden dayatmasına rağmen bu anlaşmayı koruma yükümlülüğüne bağlı kalması gerektiğini belirtti.

Juncker, Bercam nükleer anlaşması kusursuz olmayabileceğini, fakat bölgede ve dünyada barış için atılan atılan önemli bir adım olduğunu, bu yüzden İran İslam Cumhuriyeti bu anlaşmaya bağlı kaldığı müddetçe AB de bu anlaşmanın mimarlarından biri olarak ona bağlı kalması gerektiğini vurguladı.

Juncker açıklamasının devamında AB üyelerin ve başka ortakların yakın işbirliği ile Bercam nükleer anlaşmasını korumak ve İran ile iktisadi alanlarda işbirliğini sürdürmek için bazı hissedilebilir tedbirlerin üzerinde çalıştığını ifade etti.

Juncker ayrıca Ağustos ayında İran’ın kalkınma projelerine ortaklık ütmek üzere 18 milyon avroluk bir paketi onayladıklarını açıkladı.

Amerika Başkanı Trump Bercam’dan tek yanlı çekildiğini açıkladıktan sonra AB troykası, Çin ve Rusya anlaşmanın diğer tarafları olarak Amerika’nın kararına karşı çıktılar ve anlaşmayı korumakta kararlı olduklarını belirttiler.

Bu doğrultuda AB yetkilileri İran ile işbirliği yapan Avrupalı firmaları ABD’nin yaptırımlarından korumak için engelleyici yasayı yeniden yürürlüğe koydular ve ayrıca İran ile mali işlemleri yürütmek üzere yeni bir mekanizmageliştirmeye başladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.