Kasımi: AB vaatlerini yerine getirmezse İran kararını gözden geçirir

  • 31 Ocak 2019
  • 1.320 kez görüntülendi.
Kasımi: AB vaatlerini yerine getirmezse İran kararını gözden geçirir

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Avrupa ülkelerinin taahhütlerini yerine getirmediği takdirde İran’ın nükleer hedeflerini tekrar gözden geçireceğini söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Rusya el’Yovm tv kanalına yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin İran’la mali sistem konusunda oluşturduğu SPV’yi yürürlüğe geçirmediği takdirde İran’ın iyiniyetini gözden geçireceğini söyledi.

Kasımi, Avrupa ve diğer imzacı ülkelerin, ABD’nin nükleer anlaşmadan çıktıktan sonra o ülkelerin nükleer anlaşmada kalmak istediklerini ve bunun için de Amerika’nın yaptırım ve baskılarının etkisinde kalmamak için yeni bir mali sistem arayışında olduklarını gördüklerini söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü “İran, ABD yaptırımlarının İran halkına yönelik yıkıcı etkilerini ortadan kaldırmaya çalışacak; Amerikan kötü amaçlı politikalarını etkisiz hale getirmede hiç kuşkusuz yetenekleri ve kapasiteleri var” dedi.

Kasımi, İran’ın ulusal gücünün ve ekonomik tesislerinin, bağımsız ülkelerin yardımıyla temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ve bu dönemi geride bırakacağını söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İran’ın dünyadaki ve bölgedeki diğer ülkelerdeki ABD yaptırımlarıyla mücadele etmenin çeşitli yolları olduğunu ve bölge ülkeleriyle iyi ilişkilerini sürdürmeye çalıştığını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.