Kerkük-Ceyhan boru hattında peş peşe patlamalar

  • 04 Temmuz 2019
  • 482 kez görüntülendi.
Kerkük-Ceyhan boru hattında peş peşe patlamalar

Kerkük-Ceyhan petrol boru hattında altı el yapımı patlayıcının üst üste infilak etmesinden sonra yangın çıktığı belirtildi.

Irak petrolünü Türkiye’ye taşıyan Kerkük-Ceyhan boru hattında yangın çıktığı bildirildi.

Reuters’e konuşan bir güvenlik kaynağı, yangının Musul’un 70 kilometre güneyinde yer alan Ayn Cehş köyünde altı el yapımı patlayıcının üst üste infilak etmesinden sonra çıktığını söyledi.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan kaynak, Ninova vilayetine bağlı köyden geçen boru hattındaki yangının itfaiye ekiplerince söndürüldüğünü belirtti. Güvenlik kaynağı, boru hattının şu an için faaliyette olmadığını sözlerine ekledi.

Patlamayla ilgili şu ana kadar her hangi şahıs veya grubun sorumluluk almadığı bildirildi.

Kerkük-Ceyhan hattındaki sevkiyat, Kerkük‘teki petrol sahalarına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) düzenlenen bağımsızlık referandumuna misilleme olarak Ekim 2017’de Irak ordusu tarafından el koyulmasının ardından durmuştu. Bu durum, Türkiye ve uluslararası piyasalara günde 300 bin varillik petrol ihracatının kesilmesine ve bir yıl içinde yaklaşık 8 milyar dolarlık gelir kaybına neden olmuştu. Bağdat ve Erbil arasında,  gelir paylaşımı ve boru hattı kullanım ücreti konusunda anlaşmazlık yaşanıyordu. Boru hattından sevkiyata, Bağdat ile Erbil arasında geçen Kasım ayında varılan anlaşmanın ardından yeniden başlanmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.