Korsan İsrail ordusu, ağır yenilgilerin gölgesinde

  • 21 Şubat 2019
  • 987 kez görüntülendi.
Korsan İsrail ordusu, ağır yenilgilerin gölgesinde

Korsan rejim İsrail’in son aylarda Filistin direnişinden aldığı yenilgilerin atçı depremleri devam ederken, Siyonist rejim ordusu komando birliği komutanı, emrinde olan birliğin Gazze güneyinde Han yunus’ta aldığı yenilgiden 2 ay sonra görevinden istifa etti.

Salı günü açıklama yapan albay “H” korsan rejim ordusundaki görevine son verme kararı alarak emekli olmak istediğini duyurdu. Irkçı rejim tarihinde bir komando birliği komutanının görevinden istifa etmesi, son 23 yıla benzeri görülmemiş bir olaydır.
Siyonist basından Yediot Ahronot gazetesi, görevden çekilmenin, Albayın komutasındaki güçlerin geçen kasım ayında direnişin iç sistemine sızma operasyonda başarısız kalması nedenine dayandığını yazdı. Han Yunus operasyonunda, direniş saflarına sızarak onların savaş kabiliyetini yok etmek isteyen güçlerin komutanı öldürüldü ve vekili de yaralanınca Filistin direniş güçleri onların operasyonlarını etkisizleştirmeyi başardılar.
Operasyon sırasına Siyonist rejim komandolarından bir grup kasım 2018’de han Yunus doğusunda bir bölgeye saldırdılar. Saldırı sırasında Filistin İslami direniş hareketi Hamas’ın askeri kolu olan İzzeddin Kassam tugaylarının üst düzey komutanlarından biri şehit oldu. fakat Siyonist rejimin operasyonun asıl amacında, ayni Hamas hareketinin Gazze’deki yetkililerinden Yahya Senmar’ı kaçıramaması, geniş çapta siyasi ve askeri sonuçları oldu.
Siyonist rejim operasyonu başarısız oldu ve korsan rejimin sızan birliği deşifre oldu, Siyonist rejim albayı ve onlarca komandosu da öldürüldü ve yaralandı. Ardından katil rejim savaş uçakları Gazze’yi 150 kez bombaladı fakat Filistinliler de nefsi müdafaada bulunarak en az 400 füze ile bu saldırılara karşılık verdi. Füze saldırısı sırasında Siyonist askeri bir otobüs hedef alınırken bir çok Siyonist yerleşimci de sığınaklara akın ettiler. Korsan rejim savaş bakanı Avigdor Liberman’ın istifası ve de Netanyahu’nun koalisyon hükümetindeki diğer yetkililer ve partilerin çekilme tehditleri ile Siyonist rejim, siyasi dağılma eşiğine geldi ve sonuçta başbakan Benyamin Netanyahu parlamento erken seçimlerini kabul etmek zorunda kaldı.
Askeri açıdan da Filistin direniş güçlerinin füze kabiliyetleri ile korsan rejime kesin bir şekilde karşılık vermesi ise korsan rejimin Mısır aracılığı ile ateşkes talebinde bulunmasına sebep oldu.
Bu arada Siyonist rejim yetkilileri arasında istifaların devam etmesine yönelik Hamas sözcülerinden Hazım Kasım yaptığı açıklamada, Siyonist rejim komando birliği komutanları istifalarının, Filistin direniş güçlerinin kabiliyetlerinin onayı olduğunu, zira Kudüs’ü işgal eden rejim yetkililerin denklemlerini altüst etmeyi başardıklarını belirtti.
Hazım Kasım yaptığı açıklamada, albay “H”in istifası, Siyonist rejimde savaş bakanı Avigdor Liberman’ın istifası ile başlayan ve Netanyahu kabinesinin dağılması ve erken seçimlere karar verilmesine sebep olan “siyasi sarsıntının” devamı olduğunu söyledi.
Siyonist karşıtı direni geçen yılın sonlarında ve 2 ay boyunca işgalci rejime ağır tokat indirdi, üstelik özel birlikleri de direnişin iç sistemine sızamadı ve yeni denklemlere girmesine sebep oldu. Bu direniş her an düşmanı gafil avlayabilir ve Gazze şeridine her türlü saldırıyı etkisizleştirerek, Siyonist çevreleri siyasi ve askeri alanlarda şaşırtan stratejik bir aktör haline gelmiştir.
Filistin gelişmeleri direniş eksenin, Siyonist rejim hedeflerine yönelik saldırı ve yeni caydırıcı aşamaya geldiğin gösteriyor. Aslında Filistinlilerin haklarını tamamen çiğnemek için Trump tarafından gündeme gelen asrın anlaşması olan Amerika ve Siyonist rejimin entrikalarına tepki bağlamında, Filistin halkının intifadasında yeni bir dönem başlamış bulunuyor.
Filistin direniş güçleri Gazze’de Siyonist rejime karşı silahı direnişi, “ateşe karşı ateş” denklemi olarak gündemlerine almıştır.
Tabii ki Gazze şeridinde Büyük Dönüş yürüyüşü yanında Filistin direniş güçlerinin füzeli karşılığı ise Siyonistlerin daha da şaşkınlık yaşamalarına ve bölgede yenilgilerinin devam etmesine sebep olmuştur./

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.