Kuzey Kore başarılı bir silah denemesi yaptı

  • 16 Kasım 2018
  • 1.296 kez görüntülendi.
Kuzey Kore başarılı bir silah denemesi yaptı

Kuzey Kore devlet haber ajansı, son teknolojiyle üretilen bir yeni silahın başarılı bir şekilde denendiğini bildirdi.

Haber ajansı, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un huzurunda ve gözetimi ile “stratejik yeni, gelişmiş bir silah”ın başarılı bir şekilde test edildiğini duyurdu.

Haberde, silahın nerede ve ne zaman test edildiği ise bildirilmedi.

Bu arada Amerikan medyası ise verdiği haberde, Kuzey Kore ve ABD liderlerinin tekrar bir araya gelmelerinin gündemde olduğu zaman sürecinde Kuzey Kore’nin yeni silah üretimi için alışmalar yaptığını bildirmişti.

Bu arada Güney Kore yönetimi, Kuzey Kore’de varlığı ortaya çıkan 13 gizli füze tesisinden daha önceden haberdar olduğunu açıkladı. Güney Kore haber ajansı Yonhap’ta yer alan habere göre, Devlet Başkanlığı Sözcüsü Kim Eui-kyeom, Güney Kore ve ABD istihbaratının, Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezine (CSIS) bağlı “Paralelin Ötesi” internet sitesinin uydu fotoğraflarını yayımladığı füze üslerine dair daha önce bilgi sahibi olduğu ve bu konuda gerekli mercileri bilgilendirdiğini belirtti.

Sitede yayımlanan fotoğrafların ticari gözlem uydularından elde edildiğine dikkati çeken Sözcü Kim, “Güney Kore ve ABD istihbarat otoritelerinin elinde askeri uydularca tespit edilen çok daha detaylı görüntüler mevcut. Konu yakından takip ediliyor.” dedi.

Kim, rapora konu edilen tesislerin devre dışı bırakılmasına ilişkin iki ülke arasında henüz bir anlaşma olmadığı için, buradaki faaliyetin barış sürecinden büyük bir sapma olarak görülmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Diğer taraftan Kuzey Kore’nin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile üst düzey bir Kuzey Koreli yetkili arasında bu hafta yapılması planlanan görüşmeyi iptal ettiği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino, iptalin zamanlamayla ilgili bir sorundan kaynaklandığını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Kuzey Kore Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yong Chol’un bugün New York’ta bir araya gelmesi planlanıyordu.

Trump ile Kim, 12 Haziran’da Singapur’da bir araya gelmiş, zirvenin ardından iki lider, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.