Laricani: ABD’nin girişimleri bölge ülkelerinin işbirliğini arttırdı

  • 29 Kasım 2018
  • 881 kez görüntülendi.
Laricani: ABD’nin girişimleri bölge ülkelerinin işbirliğini arttırdı

İran meclis başkanı Ali Laricani, Amerika’nın girişimlerinin bölge ülkeleri arasında siyasi ve iktisadi işbirliklerin artması ortamını sağladığını söyledi.

Laricani, Türkiye Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın daveti üzerine  İstanbul’da ‘’Asya’da Ekonomik Gelişme’’ sloganı ile düzenlenecek 11. Asya Parlamenter Asamblesine katılmak için İran’dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, sözkonusu konferansta ülkeler arasında başta enerji ve tabii kaynaklar olmak üzere çeşitli konuların gündeme geleceğini söyledi.

İstanbul konferansını Asya ülkeleri meclisleri arasında işbirliği için önemli bir fırsat niteleyen Laricani, bu konferanstan bu amaçla en iyi şekilde istifade edilmesi gerektiğini ve olumlu sonuçlar alınmasını ümit etti.

Laricani, Amerikalıların Asya ülkeleri arasında ekonomik işbirliği için neden olduğu kargaşaya temasla, mevcut kapasitelerin en iyi şekilde kullanılması gerektiğini belirtti ve ”Bu kapasitelerin yanı sıra, Asya ülkeleri terörizm ile mücadele konusunda da güçlü işbirliği içinde olmalılar” dedi.

İran meclis başkanı Kazakistan’ın başkenti Astana’da Suriye kriziyle ilgili düzenlenmekte olan barış müzakerelerine de işaretle, bunun bölge ülkeleri arasında diğer sorunların giderilmesi için model olabileceğini söyledi.

İstanbul’daki toplantı 3 gün sürecek ve 23 Asya ülkesinin katılımıyla düzenlenecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.