Maduro: Venezuela askerleri, ABD’ye bağımlı değiller

  • 08 Şubat 2019
  • 1.146 kez görüntülendi.
Maduro: Venezuela askerleri, ABD’ye bağımlı değiller

Washington’un Veneuzela’ya karşı askeri tehdidine dikkat çeken Nikolas Maduro, Venezuela askerlerinin ABD’ye bağımlı olmadıklarını ve kendi hükümetlerini desteklediklerini belirtti.

Zulia eyaletindeki üste askerlere hitaben konuşman yapan Venezuela Devlet Başkanı Nikolas Maduro, ABD Başkanı Donald Trump’ın Venezuela’ya karşı askeri saldırı hazırlığını yaptığını, ancak Venezuela askerlerinin kendi hükümetlerini desteklediklerini vurguladı.

Trump, yıllık konuşmasında, Maduro’ya karşı baskıyı arttıracağını ve askeri seçeneğin de masada olduğunu belirtti.

Öte yandan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, siyasi ve insani krizin arttığı Venezuela’ya askeri müdahalede bulunmayı düşünen ABD’ye karşı yeni bir adım atacağını açıkladı.

Maduro, askeri müdahaleye karşı 10 milyon imza toplayacağını açıkladı. Maduro, “Venezuela’da Bolivar Meydanında toplanarak kampanya başlatan ve ABD ‘imparatorluğunun’ anavatanımızın işlerine müdahalesine karşı çıkan insanlara teşekkür ederim. Barış için 10 milyon imza toplayacağız” dedi.

Venezuela eski Meclis Başkanı Juan Juiado, 23 Ocak’ta kendisini “geçici devlet başkanı” ilan etmiş ve ABD’ye seslenerek Venezuela hükumetine müdahale etmesi konusunda çağrıda bulunmuştu.

Bu çağrıyı Maduro, “darbe girişimi” olarak tanıdığını söylemiş ve ABD ile diplomatik ilişkileri askıya almıştı.

İran, Türkiye, Rusya, Çin, Küba, Güney Afrika ve Uruguay dahil çok sayıda ülke, ABD’nin Venezuela’nın iç işlerine karışmasını kınayarak, Venezuela’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğine vurgu yapmışlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.