Maduro’dan ABD’nin askeri saldırısına dair uyarı

  • 10 Mart 2019
  • 939 kez görüntülendi.
Maduro’dan ABD’nin askeri saldırısına dair uyarı

Venezuela devlet başkanı Maduro, twitter hesabı üzerinden yayınladığı mesajda, Amerika’nın askeri saldırısı konusunda uyarıda bulundu.

Maduro, ABD’li yetkililere hitaben, ’emperyalizmin her türlü saldırısına  çok sert karşılık vereceğiz’ derken ülkeyi kahramanca savunacaklarını bildirdi.

Bu arada Perşembe gününden bu yana elektrik kesintisinin devam ettiği Venezuela’da Ulusal Meclis Başkanı ve muhalefet lideri Juan Guaido, halkı eylem yapmak üzere sokaklara çıkmaya çağırdı. Guaido’nun çağrısının ardından muhalefet protesto gösterileri yapmaya hazırlanırken emniyet de çok sayıda polisi sokaklarda konuşlandırmaya başladı.

Bu arada Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun liderliğini yaptığı Sosyalist Parti, ABD emperyalizmine cevaben karşıt gösteri için kendi taraftarlarını sokağa çıkmaya davet etti. Maduro, Karakas’ta destekçilerine hitap etti.
İktidarın çağrısına uyan kalabalık yürüyüşün ardından devlet başkanlığı sarayı Miraflores önünde toplandı. Nicolas Maduro burada taraftarlarına hitap etti.

Diğer yandan Venezuela genelinde devam eden ve hükümetin sabotaj olarak değerlendirdiği elektrik kesintisi perşembe gününden bu yana sürüyor. Hayatı felce uğratan elektrik kesintisine neden olan arızanın ne olduğu ise henüz çözülebilmiş değil. Tüm ülkeyi elektriksiz bırakmasının yanı sıra iletişimi ve internet erişimini de sekteye uğratan kesinti nedeniyle ülke genelinde okullar tatil edilirken, devlet daireleri ve özel iş yerleri de hizmet veremiyor.

ABD ve Batılı ülkelerin meşruiyetini tanımadığı Devlet Başkanı Nicolas Maduro, en büyük elektrik dağıtım merkezi Guri’ye sabotaj düzenlendiğini öne sürüyor.

Maduro hükümetinin elektrik kesintisi yüzünden suçladığı ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio bir kez daha ülkedeki durumu alaya alan bir paylaşımda bulundu. Rubio, ”Venezuela halkından özür dilerim. Apple’dan indirdiğim ‘elektronik saldırı’ uygulamasının yanlış yerine tıklamış olmalıyım” dedi.

ABD Başkanı Trump’ın Venezuela Özel Temsilcisi Elliott Abrams ise düzenlediği basın toplantısında, “Venezuela’daki ekonomik sorunların nedenlerinin yaptırımlarımız olduğu iddiasını kabul etmiyorum. Yaptırımlar kesintilerden çok daha yeni” mesajını verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.