Maduro’dan Avrupa’nın seçim ültimatomuna tepki

  • 04 Şubat 2019
  • 2.021 kez görüntülendi.
Maduro’dan Avrupa’nın seçim ültimatomuna tepki

Avrupa ülkelerinin seçim ültimatomlarını değerlendiren Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ‘Ülkemizi korumak için kendimizi hazırlıyoruz’ açıklamasında bulundu.

Avrupalı ülkelerin Venezuela’da seçimlere gidilmesi için verdiği süre dolmak üzereyken, İspanya’nın La Sexta adlı televizyon kanalına konuşan Maduro, “Her şey kuzeydeki emperyalist Amerika ve Batılı müttefiklerinin delilik ve saldırganlık derecesine bağlı” ifadelerini kullandı.

Ülkedeki fabrikalarda, üniversitelerde insanların savaşa hazırlandıklarını sözlerine ekleyen Maduro, “Biz sadece ülkemizde yaşıyoruz ve kimsenin iç işlerimize karışmasını istemiyoruz. Ve ülkemizi korumak için kendimizi hazırlıyoruz” dedi.

AB ülkelerinin seçimlere gidilmesi için kendisine yaptığı çağrı içinse Maduro’nun “Kimsenin ültimatomlarını kabul etmiyoruz” dediği belirtildi.

Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, Portekiz, Hollanda ve Belçika, taleplerinin yerine getirilmemesi halinde muhalif lider Juan Guaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanıyacaklarını açıklamışlardı.

Maduro ayrıca, İspanya’da mecliste verilen gensoru ile sağ görüşlü Halk Partisi’ni iktidardan düşürerek 2018 haziran ayında azınlık hükümeti kurarak ülkeyi yöneten Sosyalist İşçi Partisi’nin lideri ve Başbakan Pedro Sanchez’i de eleştirdi.

“Pedro Sanchez bir sahtekar.” diyen Maduro, “Hiçbir seçimi kazanmadı. Ben seçildim ve halkın oylarıyla tekrar seçildim. 20 yılda 25 seçimin 23’ünü kazandık. Pedro Sanchez, halkının kendi başkanını seçmesi için seçim ilan etmeli. O seçilmemiş bir başkan. Bu benim düşüncem ve tüm İspanyol halkının da böyle düşündüğüne inanıyorum ve ilan edeceği seçimlerden çok kötü sonuçlar alacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Venezuela Devlet Başkanı, “ülkesinin bağımsızlığı için diyalog, saygı ve karşılıklı anlayışa her zaman açık olduğunu vurgulayarak, ültimatomlara göre seçim (başkanlık) ilan etmeyeceklerini” kaydetti.

Bu arada Rusya ise Venezuela’nın içişlerine yönelik müdahalelerden sakınılması gerektiği uyarısında bulunurken dünya ülkeleri ve uluslararası toplumun bu sorunu barışçı yollardan çözmek için yardım ve işbirliği yapmaları çağrısında bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.