Mehdi El-Meşat: Suudi Koalisyonu Yemen Savaşını Durdurmak İstemiyor

  • 30 Ocak 2019
  • 905 kez görüntülendi.
Mehdi El-Meşat: Suudi Koalisyonu Yemen Savaşını Durdurmak İstemiyor

Yemen Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Mehdi el-Meşat da BM Genel Sekreteri Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’i Sana’daki makamında kabul etti.

Yemen Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Yemen Özel Temsilcisi ile yaptığı görüşmede; Suudi-BAE koalisyonunun Yemen savaşını ve saldırılarını durdurmak istemediğini belirtti.

Koalisyonunun devam eden saldırıları ve kuşatmasına konuşulduğu görüşmede, Yemen’deki insani kriz ve İsveç anlaşmasının uygulanmasının boyutları dikkate alınarak değerlendirmeler yapıldı.

Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisinin, Yemen’e yönelik saldırı ve kuşatmanın neden olduğu insani felaketin yükünü azaltmak için gösterilen çabaları desteklemesini memnuniyetle karşılayan el-Meşat, saldırgan güçlerin savaşı ve saldırılarını durdurmak istemediklerini vurguladı.

El-Meşat, savaşın paralı askerler tarafından değil Suudiler tarafından durdurulabileceğini sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler heyet başkanının İsveç anlaşmasının uygulanmasına yönelik bir zaman çizelgesi hazırlamasının önemini belirten El-Meşat, ayrıca bu anlaşmanın uygulanması için Birleşmiş Milletler yetkilisinin gözetimine gerek olduğunu da vurguladı.

El-Mesire’nin haberine göre Griffiths, Birleşmiş Milletler ekibine sağlanan imkanlar ve hasta Suudi esirin serbest bırakılması için gösterdiği insani girişimden dolayı el-Meşat’a teşekkür etti.

Griffiths, İsveç anlaşmasının uygulanmasının önemini vurgulayarak, tarafları anlaşmanın uygulamasına mecbur etmek için çalışacağını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.