Merkel’den ‘büyükelçiliklerinizi Kudüs’e taşımayın’ çağrısı

  • 05 Aralık 2018
  • 781 kez görüntülendi.
Merkel’den ‘büyükelçiliklerinizi Kudüs’e taşımayın’ çağrısı

Uluslararası medyanın bildirdiğine göre, Almanya sadrazamı Angela Merkel, Avrupa ülkelerinden büyükelçiliklerini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımamalarını istedi.

Siyonist rejim İsrail medyası Brüksel’de faaliyet gösteren ‘İsrail İçin’ adlı kuruluşun müdürü Tomas Sandell’e dayanarak verdiği haberde, Merkel’in Avrupa ülkelerinin liderlerini telefonla arayarak Tel Aviv’deki büyükelçiliklerinin Kudüs’e taşımamalarını istediğini yazdı.

Sandell, bu isteğin İran ile varılan nükleer anlaşmanın korunması amacıyla yapıldığını bildirdi.

Amerikan başkanı Trump, 14 mayıs tarihinde Filistin aleyhinde aldığı bir kararla, Kudüs’ü terör rejimi İsrail’in başkenti olarak resmiyette tanıdığını bildirmiş ve Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs’e intikal ettirmiştir.

Sandell, Almanya sadrazamı Merkel’in, İran’la varılan nükleer anlaşmanın korunması amacıyla Avrupa ülkeleri liderlerine Kudüs konusunda çağrıda bulunduğunu bildirdi.

Bu arada Uluslararası Adalet Divanından yapılan yazılı açıklamada, mahkemenin, Filistin’in ABD’ye karşı açtığı davayı görüp göremeyeceği ve başvurunun kabul edilebilmesinin araştırılması için iki ülkeden de yazılı savunma istendiği belirtildi.

Buna göre, Filistin’in 15 Mayıs 2019’a kadar, ABD’nin ise Filistin’in savunmasına karşılık 15 Kasım 2019’a kadar yazılı savunmasını sunması gerekiyor.

Filistin, 2 ay önce, ABD’nin uluslararası anlaşmalara uyması ve 18 Nisan 1961 Viyana Anlaşması’na aykırı olduğu gerekçesiyle Büyükelçiliğini Kudüs’ten çekmesi için mahkemeye başvurmuştu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Filistin’in dava açmasının ardından ABD’nin, Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi Uyuşmazlık Çözümü Ek Protokolünden çekildiğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Aralık 2017’de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve ülkesinin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını açıklamasının ardından yeni büyükelçilik binası 14 Mayıs 2018’de yapılan resmi törenle açılmıştı./

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.